Manžel je Vietnamec s vazbou na tržnici Sapa, manželka má rodiče v Ústí n. L.

Pervitin a Sapa

Pro drogový obchod bylo důležité, že obžalovaný Pavel Lukeš potkal Pham Van Tuana. Vietnamce znal z vězení v Bělušicích. Náhodou se potkali v Ústí nad Labem. Údajně po dohodě s Kelemenem kvůli obchodu Phamovi Lukeš zavolal a navštívili ho na pražské vietnamské tržnici Sapa. Domluvili se o odběru pervitinu. Když se setkali a předali mu vzorek, Pham hned objednal 1 kg pervitinu, tedy malé auto. Výraz malé auto znamenal 1 kg pervitinu, dvoudveřové auto 2 kg a čtyřdveřové 4 kg pervitinu.

Psali jsme: Vinu u soudu svalují jeden na druhého

Sraz si s Vietnamcem dávali také u staré nemocnice v Ústí n.L., kde bydleli rodiče Aleny Phamové. Nebo prostřednictvím Aleny Phamové. Zpočátku Vietnamci platili za 1 kg pervitinu 16 000 €, později 13 000 €.

Mezinárodní síť

Národní protidrogová centrála ve výroční zprávě za rok 2012 uvádí, že o pervitin je značný zájem v Německu a Rakousku. Hlavní faktor v příhraničním obchodu s pervitinem představují vietnamská tržiště umístěná v bezprostřední blízkosti státní hranice a stále masivnější zapojování zločineckých uskupení původem především z Vietnamu a Balkánu.

Snaha skupiny kolem Kelemena získat z Nizozemí desítky kilogramů efedrinu byla také pochopitelná. Podle protidrogové centrály dovoz efedrinu je organizován zejména Vietnamci a dále českými občany a dalšími etniky z Nizozemí.