Trochu odlišnou práci měli v Hrobčicích, kde zároveň s volbami probíhalo referendum.

Zde bylo rušno po celém úřadu. „V jedné místnosti se volí parlament a v druhé, která s ní sousedí, probíhá hlasování v rámci referenda. Vše je náležitě označené," říkala při naší návštěvě v Hrobčicích starostka Jana Syslová.

Obecně se ale lidi k volbám na Teplicku nehrnuli. „Už v pátek v poledne jsme odjeli na chatu. Měli jsme tam hodně práce, takže každá hodina byla dobrá. Navíc, eurovolby pro mě nejsou vůbec zajímavé," říkal včera večer po návratu do Teplic Rudolf Vorel.

I když se volební místnosti zavřely v sobotu ve dvě hodiny po obědě, nebyly v době uzávěrky této stránky známé přesné výsledky. Čekalo se, až odvolí zbytek zemí v rámci unie.

Ačkoli nebyly večer ještě jejich výsledky, poznamenala volby zřejmě rekordně nízká účast. Podle informací od volebních komisařů přišla hlasovat necelá pětina voličů.

„Je tady nuda," poznamenala jedna ze členek komise, když si brala občanský průkaz od voliče, který byl osamocen na celé chodbě základní školy, kde bylo hned několik volebních okrsků.

K minulým eurovolbám v ČR přitom přišlo přes 28 procent voličů. Přesná čísla i výsledky hlasování byly zveřejněny až po uzávěrce.

Rudolf Kučera vinil z malé účasti politiky a média. „Češi by zájem měli. Ale ze všech stran slyší, jak je unie špatná a škodí. To otráví i lidi, kteří se o politiku zajímají a jinak volit chodí,"prohlásil.

Podle politologa Zdeňka Zbořila jde o špatný trend, který může vést k nečekaným výsledkům. „Za této situace nelze vyloučit, že může i zcela malá a bezvýznamná strana nebo hnutí získat křeslo europoslance. Rozhodnout o tom může rozdíl jenom několika set hlasů," upozornil.

„Chodím volit při každých volbách. Ani teď jsem nevynechal, i když to není tak zajímavé, jako na podzim při komunálkách," řekl Deníku senior Jiří Svoboda, kterého jsme potkali u voleb v Teplicích.

Předvolební průzkumy dávaly v posledních týdnech největší šanci na úspěch sněmovním stranám. Volby podle nich mělo vyhrát vládní hnutí ANO před ČSSD, KSČM, TOP 09 a ODS, přičemž europoslance měly získat také buď KDU-ČSL, nebo Úsvit přímé demokracie.(pem)