Teď o Tschinkelově vile s přilehlými pozemky jedná její majitel s Ústeckým krajem o prodeji. Kraj by zarostlý areál se zničenými budovami připojil k Podkrušnohorským domovům sociálních služeb (PDSS), které by se rády v budoucnu do těchto míst rozšířily.

„K jednání opravdu došlo, vše je ale teprve na začátku. V tuto chvíli není možné ještě sdělit žádné konkrétní informace,“ řekla mluvčí hejtmanství Lucie Dosedělová s tím, že si kraj nechá udělat znalecký posudek jako podklad pro další jednání.

Rozšíření domova pro seniory

Pozemky kolem vily jsou v sousedství domova pro seniory Na Výšině, jenž spadá pod Podkrušnohorské domovy sociálních služeb. Jejich zřizovatelem je právě kraj. Na inkriminovaných pozemcích, které patří soukromému majiteli, by mohly vyrůst stavby kontejnerového a modulárního typu. Ze stejného „materiálu“ je například i mateřská škola v Bořislavi. „Rozšíření bychom se nebránili. Současné kapacity už nestačí. V nových prostorách bychom poskytovali služby sociální péče těžce nemocným klientům,“ sdělil ředitel PDSS Jaroslav Zeman.

Vila kdysi patřila mezi chlouby Dubí. Největší slávu zažila za Antona Tschinkela. Právě on postavil ve městě první lázně a zahájil výrobu porcelánu. Od 90. let je v soukromých rukách a chátrá. „Současný majitel dostal několik výzev, ať zabezpečí pozemek a samotné budovy proti vstupu lidí. Bohužel se tam naučila chodit mládež. Loni mezi dětmi na sociálních sítích kolovalo naivní video, které z prolézání vily dělalo velký zážitek. My pohyb v polozřícených budovách rozhodně nikomu nedoporučujeme, riziko úrazu je tam opravdu vysoké,“ nechal se slyšet velitel Městské policie Dubí Tomáš Pykal.

Vila dříve bývala Lesním zámečkem. Její historie se píše od roku 1865, kdy byla reprezentativní budovou továrníka Antona Tschinkela. Ten v Dubí vybudoval továrnu na siderolit a porcelán. Později však zkrachoval a jeho majetek upadl do konkurzu.

Vila sloužila později jako škola v přírodě, léčebna pro nemocné tuberkulózou a nakonec jako dětská psychiatrická léčebna. Počátkem šedesátých let se v tamějším ústavu podle serveru urbex.cz během psychoterapie pracovalo s halucinogeny. Údajně mělo jít o LSD, které se do šedesátých let hojně využívalo například pro zpřístupnění biografické oblasti podvědomí a léčbu duševních chorob.