Ti nejméně úspěšní si vydělají desítky tisíc, nejlépe placení miliony korun. Navíc mají řadu výhod.

Nejlépe je na tom hejtman. Podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové současná hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) bere odměnu danou zákonem. Ta je nyní stanovena na 83 296 korun měsíčně.

Ovšem to není vše. Každý z 55 zastupitelů Ústeckého kraje, tedy i hejtmanka, má k dispozici notebook. Ty kraj zavedl proto, aby mohl zastupitelům materiály posílat elektronickou formou.  I ten nejobyčejnější zastupitel, pokud nemá žádnou další funkci, si měsíčně přijde na 4 171 korun.

Infografika.

Kromě hejtmanky mají desetitisícové odměny takzvaní uvolnění zastupitelé. Podle dohod ODS, ČSSD a KSČM o spolupráci před 4 lety takových politiků bylo na kraji plných 17, zatímco v předchozím období 10. Jejich odměny činily měsíčně přes jeden milion korun.

Dnes je tato částka nižší. Například proto, že po zářijovém zatčení a uvalení vazby se vzdal postu náměstka Pavel Kouda (ČSSD), který měl odměnu 76 314 korun měsíčně. Nikdo ho nenahradil.

Uvolnění zastupitelé kromě desetitisícového „platu" mají řadu dalších výhod. Každý má právo na služební mobilní telefon, případně na příspěvek na jeho užívání. Neuvolněný předseda výboru si může o takový příspěvek požádat. Třeba hejtmanka prý užívá služební telefon Nokia a má na něm měsíční paušál 1 790 Kč.

„Uvolnění členové zastupitelstva mají dále nárok na benefity v obdobném rozsahu jako zaměstnanci úřadu, a to stravenky, příspěvek na ošatné dle směrnice, možnost kurzů, či školení," uvedla dále Hanáčková.

Kromě toho se uvolnění členové zastupitelstva mohou těšit z výhody služebního automobilu. Hejtmanka využívá služební Škodu Superb s řidičem. „Uvolněný člen zastupitelstva má právo na přidělení osobního automobilu Ústeckého kraje do dlouhodobého užívání a jeho používání i k soukromým účelům. Dále budou tyto osoby Ústeckému kraji hradit měsíčně cenu pohonných hmot spotřebovaných pro soukromé cesty," dodala mluvčí.

Podle čestných přiznání, která ze zákona musí krajští politici a další funkcionáři odevzdávat na kraji a může do nich kdokoli nahlédnout, ale krajští politici nebohatnou. Hejtmanka Vaňhová za minulý rok přiznala příjmy 1,162 milionu korun, prodej staršího vozu a koupi nového za téměř 835 tisíc. Její současně jediný náměstek a ústecký radní Arno Fišera v posledních letech odevzdal prohlášení s prázdnými kolonkami. Jeho jediným příjmem tak tedy prý byly jen jeho odměny.