Vitrablok Duchcov patří mezi největší výrobce skleněných cihel – luxfer. Do ekonomické krize se dostal kvůli zvýšení cen zemního plynu. Na podzim v loňském roce na sebe sklářský podnik vyhlásil insolvenci, letos v lednu šla firma do konkurzu.

Teď krachující Vitrablok Duchcov mění majitele. Kupuje ho investiční skupina Progresus. Ta působí zejména v developmentu a investuje do průmyslových parků. Smlouva je podepsaná.

Světového výrobce skleněných cihel "složila" energetická krize

Ve Vitrabloku vyrábí skleněné cihly, známé jako luxfery. Firma se produkcí dostala k největším výrobcům těchto cihel na světě. Většinu své produkce Vitrablok vyváží. Zdražení energie, zejména zemního plynu, výrobce skleněných cihel srazilo na kolena.

Produkty z Vitrabloku možná máte doma. Nejsou to jen průsvitné cihly jako zdi. Ale také například skleněná pokladnička v podobě právě skleněné cihličky.

Jak to bude dále se sklárnou v Duchcově, nový majitel zatím konkrétně veřejně neinformoval. Budeme to pro vás v dalších dnech zjišťovat.

Společnost Progresus vyhrála výběrové řízení. "Zaplatili jsme kupní cenu a podepsali kupní smlouvu," uvedl za nového majitele v Českém rozhlase Lukáš Zrůst.

Historie: Sklárna na místě cukrovaru, Stavosklo na Vitrablok

Podnik založil roku 1912 sklářský odborník Eduard Lukeš na místě bývalého cukrovaru. Původně se zde vyráběly lahve. Lukešovým nástupcem ve vedení podniku se stal Rudolf Weinmann. Závod vybavil moderními stroji pro malosériovou výrobu lahví a sortiment rozšířil také o tabulové sklo.

Rozhodujícím pro budoucnost sklárny, jejíž název se změnil na Stavosklo, byl ale až rok 1951, kdy se firma začala soustředit na výrobu skleněných tvárnic. Souběžně s tímto programem navíc v 60. letech dodávala polotovary pro televizní obrazovky, než tuto specializaci převzala sklárna ve Valašském Meziříčí. Po roce 1989 se duchcovský podnik dostal do soukromých rukou. Pod novým názvem Vitrablok.