Po sametové revoluci tam jako zahrádkář několik let prodával své sezónní výpěstky. Když se pak místo přeměnilo na vietnamskou tržnici s oblečením, byl z toho 73letý Josef Klezavý zklamaný.

V poslední době se na Tržním náměstí v Teplicích zastavil čas. Asijské prodejce vyhnali zákonodárci do kamenných obchodů. Středová část železných stánků zmizela, zůstala pouze prodejní místa po obvodě, z nichž dnes zelináři využívají pouze malou část.

„Toho prostoru je škoda, byla to v širokém okolí vyhlášená tržnice pro zahrádkáře,“ povzdechl si bývalý prodejce, přičemž očima přejel vylidněné místo v centru města.

S oživením plochy počítá plán, se kterým přišel mezi zastupitele teplický architekt Jan Hanzlík. Jím navrhovaná revitalizace Tržního náměstí zachovává prostor pro parkování a také možnosti pro pořádání trhů. „To byly dva základní požadavky města,“ řekl při prezentaci své práce.

Ale i odstavná plocha pro auta v severozápadní části náměstí podle architekta potřebuje svůj lepší systém. Celkově by tato lokalita měla nabídnout okolo 150 míst k parkování. Dodělat se musí chybějící chodníky podél domů. Zůstat by zde měla veřejná toaleta. Ve středové části by mohla být fontánka, která by dokreslila relaxační zónu. S tím vším zastupitelům předložená studie počítá.

„Náměstí je dlouhou dobu opomíjeným veřejným prostorem. Přitom v hierarchii Teplic jde vlastně o čtvrtý nejvýznamnější prostor situovaný přímo v centru. Cílem studie je navrátit místu městský charakter, jaký si zaslouží, aby bylo po právu opět zváno náměstím,“ řekl k úpravám architekt Hanzlík.

Takto vypadá Tržní náměstí v současnosti:

Zastupitelé dali plánům zelenou. „S náměstím je potřeba něco udělat. Je to vize do budoucna,“ uvedl například Jaromír Kohlíček.

Motoristé toto místo využívají hojně jako parkoviště. „Je to jedno z mála vhodných míst, protože se tu nic neplatí a máte to na celý den. Pokud to i do budoucna zůstane, budu spokojený,“ sdělil muž, který zrovna odcházel na Tržním náměstí od svého auta. O kousek dál si žena do kufru auta ukládala košík s jablky. „Občas sem zajedu něco nakoupit, ale dříve tu bývalo mnohem větší rušno,“ komentovala současný stav.

V historii v této části města bývala úžlabina, kterou protékal Sviní potok. Až do poloviny 19. století se v něm koupaly děti a v čisté vodě chytaly ryby a raky. Dnes takový fakt v husté městské zástavbě zní neuvěřitelně.

Náměstí také během svého života měnilo názvy. Před rokem 1946 se mu říkalo Schmeykalplatz, posléze náměstí T. G. Masaryka. Z komunistické éry ho Tepličané znají jako náměstí Budovatelů. Po roce 1989 se přejmenovalo na Tržní. Pojmenování podle využití zůstává dodnes.