Víte, kde v Teplicích dříve stály měšťanské domy Zlaté kolo, Andělské pozdravení, U Tří jablek, Zlatý lev či Bílý beránek? Společně s komplexem dnešních lázní Beethoven dotvářely historický vzhled tehdejšího Lázeňského náměstí, které ve své době patřilo k nejrušnějším místům ve městě.

Dnes je pouze zelenou plochou a slouží jen jako průchod ze sousedního Zámeckého náměstí směrem do Šanova.

Nevyužité a v historickém kontextu zajímavé místo leží v hlavě teplického architekta Petra Sedláčka, který předložil vedení města možnosti, jak by se dal tento prostor oživit.

„Měli bychom se více vrátit k lázním a jejich významu ve vztahu k Teplicím. Současnou, spíše parkovou podobu celého volného prostoru předělat zpět na náměstí, jak tomu bylo dříve,“ představil architekt svoji vizi.

SOCHA I KAŠNA JAKO DOMINANTY

Zůstala by současná kašna, zakomponovat více do celkového vzhledu by architekt chtěl také nedalekou třímetrovou sochu Mozarta, aby nestála opuštěná na rozlehlé trávě bez jakékoliv koncepce.

Úpravu současného vzhledu, kterou si u ateliéru MISE Teplice zadalo město, vítá teplický patriot Jaromír Kohlíček, který dříve v této části města bydlel.

„Před šedesáti lety jsem tu jako kluk kousek za rohem honil obruč. Vybavuji si některé domy v okolí. Protilehlá stráň vypadala jinak. Mělo by se to řešit jako komplex. Historické komponenty jako například kašna a socha si zaslouží, aby byly více vidět. Včetně úpravy přilehlé Rooseveltovy ulice,“ konstatoval Kohlíček.

S vizí, jak by se mohl přeměnit celý prostor mezi zmíněnou ulicí a komplexem Lázeňského domu Beethoven, se měli možnost seznámit dosluhující zastupitelé Teplic, a to na svém posledním zasedání před volbami.

„Bylo to ale v rychlosti. Nedostali jsme k tomu žádný podrobnější materiál, který bychom mohli předem nastudovat,“ zmínil zklamaně zastupitel Jiří Řehák.

Společně s dalšími kolegy v sále pouze sledoval promítané fotografie s komentářem architekta, jak by to jednou v této části lázeňského města mohlo vypadat.

Po chodníku okolo historicky atraktivního zákoutí Teplic si ve čtvrtek krátila cestu do Šanova Jaroslava Horníková. Nechodí tudy každý den, ale vždy si všimne nevlídného prostoru. „Především v létě mi je líto, jak to tu bývá v některých částech takové špinavé a zarostlé. Ožije to vždycky akorát při lázeňských oslavách,“ povzdechla si Horníková.

Během květnových oslav zahájení lázeňské sezony stojí nedaleko uvažovaného náměstí každý rok jedna ze scén. Architekt ve své studii předpokládá kulturní vyžití i v dalších obdobích roku. Proto také v jednom z rohů náměstí do vizualizací naznačil stálou kulturní scénu. „Třeba pro koncerty komornějšího charakteru,“ přiblížil svoji vizi oživení lázeňského prostoru.

To považuje za vhodné také Jaromír Kohlíček. Vidí v tom další podporu aktivit lázeňských hostů. „Budou mít další cíle pro své korzování uličkami Teplic,“ komentoval představy architekta Sedláčka.

Lázeňské náměstí ve své zastavěné podobě z přelomu 18. a 19. století přežilo až do časů těsně po druhé světové válce. V následné době se přistoupilo k postupné demolici, takže zmizela celá východní i jižní část náměstí. Jedním z důvodů mohla být potřeba vybudování silnice od Sadových lázní k Valům, dnešní Rooseveltovy ulice.