„Návštěvnost zámku je pochopitelně odvislá od počasí, když je pěkně, moc lidí nechodí. Nicméně 99 % návštěvníků přijíždí cíleně podívat se na mašinky. Občas se stane, že sem někdo zabloudí pro turistickou vizitku," říká Souček, jehož stálá expozice modelové železnice je největší v Česku.

Nedávno trmický kastelán rozšířil svou sbírku o model sněhové drezíny, ale taktéž kupříkladu o ozvučenou lokomotivu. „Tohle je rakouská lokomotiva Mozart taurus, která, když přijede do nádraží, hraje skladbu Malá noční hudba," ukazuje Souček, jenž ovšem v současnosti nejvíce času tráví u svého nového tabletu.

„Přenáším veškeré mašinky do tabletu, fotím je a na každý model navoluji jeho funkce včetně zvuků," vysvětluje Souček. Následně totiž právě přes tablet celé železniční království ovládá. Bez kabelů, všechno bezdrátově přes Wi-Fi. A přesně dle svých pokynů.

„Naprogramovat jízdy vlaků přes počítač se mi nelíbí, nemůžete to nijak ovlivňovat. Tenhle způsob je mnohem lepší a zábavnější," podotýká kastelán, který prý na mašinkách pracuje zejména po nocích. „Přes den jsem Ferda mravenec, práce všeho druhu, na zámku, po večerech se věnuji vláčkům," říká Souček s tím, že v dohledné době čekají zámek nátěry oken v prvním patře.

„Ještě potřebujeme také vymalovat na záchodech, jinak je zámek v dobrém stavu," dodává kastelán. Muzeum modelové železnice v Trmicích je otevřené každou středu a neděli. Začátky prohlídek jsou vždy od 13.15 a 15.15 hodin, v neděli taktéž od 10.15 hodin. Za vstupné zaplatí dospělý 100 korun, dítě 50 korun.