Ty se opakovaly na konci ledna kvůli podezření na kupčení s hlasy v řádném termínu voleb loni v říjnu. Vládu ve městě převezme koalice vedená KSČM v čele s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem.

Zastupitelé se sejdou na apríla v 15:00. Termín sdělila radnice. „Vtip to určitě není. Potřebujeme už začít pracovat, hlavně na rozpočtu, který chybí," řekl Oldřich Bubeníček, který se stane neuvolněným starostou šestnáctitisícového města.

Vítězná KSČM v opakovaném hlasování získala 25,63 procenta hlasů, o čtyři procenta víc než při říjnovém hlasování. Na spolupráci se komunisté dohodli s druhým sdružením Nezávislí v Bílině HNHRM a třetím hnutím ANO. Zástupci tří stran už podepsali koaliční smlouvu.

Křesla dvou uvolněných místostarostů obsadí jeden člověk z HNHRM a jeden z ANO. „Respektujeme výsledky voleb, kterých jsme se drželi i při návrzích na členy vedení města," uvedl Bubeníček.

Ve třicetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu jednadvaceti mandátů. Jeden ze zastupitelů s koalicí nesouhlasí, takže většinu bude činit dvacet lidí.

V opozici budou s pěti mandáty Moje Bílina TOP 09 a po dvou mají Nezávislí pro Bílinu a Bílinští sociální demokraté. K opakovanému hlasování přišlo v Bílině zhruba 33 procent oprávněných voličů.

Ústecký krajský soud řešil v Chomutově a Bílině pouze jednu stížnost na průběh opakovaného hlasování. „Myslím si, že soud nemohl rozhodnout jinak, protože ve stížnosti nebylo nic konkrétního, byla to jen snaha natáhnout období, než bude moci být ustavující zastupitelstvo," řekl Bubeníček. (čtk)