Lbín – Sluníčko se snažilo ze všech sil, aby vodákům na jejich zahájení sezony řeku Bílinu alespoň trošku ohřálo. Byla sobota, pravé poledne, když se Standa Galík se symbolickým klíčem v ruce statečně, byť pozvolna odhodlal zkusit na vlastní kůži, jakou má voda pod mostem ve Lbíně teplotu. „Ty v…, ta je studená,“ cedil mezi zuby, jak  mu postupně řeka namáčela jeho kraťasy. To jeho brácha Radek v neoprenu tam ze břehu skočil se smíchem rovnou. Pak už jménem občanského sdružení Voda a Rum Teplice přivítali na letošním již 11. ročníku vodáckého veselení vodáky i diváky a klíčem odemkli na tři západy zamčenou řeku Bílinu.
Posádky sedmnácti lodí vypluly ze Lbína do Velvět, kde bylo připravené mezipřistání s opékáním buřtů, u kterého nechyběl humor, dobrá nálada a samozřejmě i něco tekutého na zahřátí. Cíl byl tradičně v Koštově.
Sdružení Voda a Rum Teplice je registrováno od dubna roku 2003. Vzniklo ale už o rok dříve sloučením Buřtů a Kolínek na Berounce. „Účastníků rok od roku přibývá, i když rekord, 27 lodí, které se zúčastnily 10. ročníku, tentokrát nepokoříme. Ale zase jak vidíte už vodákům dorůstají děti, musíme si vychovávat nástupce,“ smál se na startu jeden ze zakladatelů Jiří Švarc, když jsme spolu s ním dávali dohromady letošní statistiku: 17 lodí, 3 děti a 2 psi. Takže jak říkají pořadatelé: „Ahoj, vodě zdar a rumu zvlášť!“