Osmadvacetiletý rotmistr David Beneš pochází z Chomutova, sloužil u 41. mechanizovaného praporu v Žatci. Byl z celé pětice nejmladší.

Pohřeb proběhne ve čtvrtek 17. července v Chomutově. A jak včera informovala plk. Jana Růžičková z Generálního štábu, armáda ho vypraví s vojenskými poctami. Je proto možné, že smuteční obřad se uskuteční jinde než než přímo na hřbitově. Tam je plánován pohřeb do země.

Armáda již se souhlasem rodin zveřejnila jména a fotografie zabitých vojáků. Kromě Davida Beneše to byli četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač a desátník Jan Šenkýř. Pohřby proběhnou v nejbližších dnech ve městech, kde žili. „Žádáme všechny, aby z úcty k nim respektovali v plné míře lidský rozměr této tragické situace i hluboký zármutek, jemuž jsou blízcí vojáků v současné době vystaveni," dodala k tomu Jana Růžičková.

Prezident Miloš Zeman udělí Davidu Benešovi, stejně jako jeho kolegům, in memoriam medaile Za hrdinství. Na pohřby se nechystá.

Kolegové zabitých vojáků uctívají své druhy ve zbrani různě. Většina z nich si na facebooku nahradila profilové fotografie prázdným černým rámem.

Úctu jim vzdávají i vojenští představitelé. „Je jen jeden horší návrat vojáka do vlasti, a to když se vrátí beze cti. Ti, kteří se ve čtvrtek vrátili, se vrátili se ctí," nechal se slyšet náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel. „Byli vysláni svojí zemí, svojí politickou reprezentací do daleké země, aby plnili svůj úkol a splnili ho až do konce. Myslím si, že si úctu, a to nejenom od nás, ale i od všech obyvatel této země, za to, co dělají, zaslouží."

Daleko emotivnější jsou ale vzkazy jejich přátel. Beny, jak kamarádi Davidu Benešovi říkali, byl mezi svými kolegy evidentně oblíbený. „Nikdy se vás to nedotkne tak, jako když pak vidíte jméno někoho, s kým jste si prožil ty nejhorší možné chvíle a kdo pro Vás byl velkou oporou. Díky fakt za vše, Beny," napsal jeden z nich.