Kuberova éra končí. Na magistrátu v lázeňských Teplicích dojde po téměř čtvrtstoletí ke změně na postu primátora. 71letého Jaroslava Kuberu vystřídá o 30 let mladší Hynek Hanza (oba ODS).

Změní se také počet náměstků. Na rozdíl od předchozích několika volebních období bude místo dvou pouze jeden. Za koaliční partnerství na další čtyři roky „dostane“ druhé nejvyšší křeslo na magistrátu od vítězné ODS lídr třetího ANO Jiří Štábl.

Ve volbách druhá Volba PRO! Teplice opět zůstane v opozici. I když se o vedení města také snažila. „ANO jsme nabízeli dokonce místo primátora a další velkorysé možnosti. Přesto se pro nás z nepochopitelného důvodu rozhodli pro jinou variantu,“ uvedl lídr Volby PRO! Teplice Jakub Mráček.

Podle představitele ANO Jiřího Štábla jde v případě spolupráce s ODS o rozhodnutí uvnitř hnutí, nikoli jednotlivců. „Měli jsme na základě výsledků voleb výbornou vyjednávací pozici. Rozhodli jsme se nakonec takto. Věřím, že to bude pro Teplice dobré,“ komentoval lídr ANO podepsanou koaliční dohodu.

Rada města bude mít devět členů, z toho pět z ODS a čtyři z ANO. Jména vzejdou až z ustavujícího zasedání, které zatím nemá svůj termín. Dá se předpokládat, že to ze strany ODS i ANO budou včetně primátora a jeho náměstka další zastupitelé podle pořadí na kandidátkách.

Koaliční dohodu podepsali zástupci obou stran v neděli večer. „Shodli jsme se na základních programových prioritách, v zájmu odpovědného vedení městské samosprávy, s cílem zvyšovat kvalitu života občanů,“ citoval Hanza z podepsaného tiskového prohlášení.

V podobném duchu hovořil o cílech v dalším volebním období také lídr ANO. „Domluvili jsme se na spolupráci na následující čtyři roky, do ustavujícího zastupitelstva dáme dohromady společné programové priority,“ řekl Jiří Štábl, který je v teplické komunální politice spíše nováčkem. Jako překážku to nevidí.

Do pozadí odcházející Jaroslav Kubera řídil Teplice od roku 1994, kdy byl poprvé starostou, od roku 2002 pak primátorem. Poté, co ho v minulých dnech lidé opět zvolili do Senátu, oznámil, že v čele Teplic v dalším volebním období už být nehodlá. Někteří jeho příznivci mu odchod z primátorského postu mají za zlé.

„Volila jsem ho, protože jsem ho tu chtěla mít,“ zlobila se například Miluše Svobodová. Kubera ale z Teplic podle svých slov neodejde. Zůstane ve vedení města ve finanční komisi, aby, jak zdůraznil, mohl dál hlídat pokladnu. „Město nemá dluhy, a tak to zůstane,“ vzkázal dosluhující primátor.

V Teplicích přišla k volebním urnám pouze třetina voličů. Zvítězila Kuberova ODS se ziskem 29,32 % (9 zastupitelů), v těsném závěsu pak Mráčkova Volba PRO! Teplice s 26,23 % (8), třetí skončila ANO 2011 (5). Po dvou křeslech mají KSČM a SPD, jeden mandát získalo sdružení Pro zdraví a sport Teplice. ANO se svým výsledkem v Teplicích stalo bohatou nevěstou pro povolební vyjednávání. Jako nejreálnější se dle výsledku jevila koalice s ODS, jak se také stalo.