Nového senátora za teplický okres bychom mohli znát do letních prázdnin. Obě dvě kola doplňovacích a kvůli koronaviru odložených voleb na Teplicku by se měla totiž uskutečnit nejpozději do 30. června. Počítá s tím návrh zákona, který teď vypracovalo ministerstvo vnitra. Přesné datum by měl stanovit prezident Zeman. Vybírat budeme ze stávajících kandidátů, mezi nimiž se původně mělo rozhodnout už na přelomu března a dubna. Kdo bude kandidovat, co adepti říkají na nový termín. Jakou teď povedou kampaň? Čtěte dál.

Podle vládní předlohy, která musí projít ještě parlamentem, by se první kolo voleb konalo nejpozději 19. a 20. června, aby případné druhé kolo se dvěma finalisty mohlo být 26. a 27. června. Kandidáti zatím zůstávají v klidu. „Budeme se o tom bavit, jakmile to projde parlamentem, který termín musí potvrdit. Na případnou kampaň je ještě čas a nyní není ani prostor,“ komentoval pondělní návrh ministerstva vnitra primátor Teplic Hynek Hanza, který kandiduje za ODS.

Podobně hovoří i Zuzana Schwarz Bařtipánová, která jde do senátních voleb za ANO. „Má kandidatura trvá. Stahovat ji nebudu. Kampaň pojedu podle aktuálních možností, teď ale prioritně řeším otázky spojené s koronavirovou pandemií,“ sdělila starostka Bíliny.

Pokračovat v kampani hodlá i například Zdeněk Bergman (Senátor 21). Tvrdí, že čím dříve volby budou, tím lépe. „Samozřejmě, že v tu dobu už nesmí být nouzový stav. Za současné situace je možná pouze bezkontaktní kampaň. Ale věřím, že 2-3 týdny před termínem voleb to půjde i prostřednictvím osobních setkání. Nebude to ale tak intenzivní, jak jsme původně plánovali, protože hodně finančních prostředků jsme vyčerpali už v březnu,“ uvedl ředitel teplického gymnázia, který kandidoval už při minulých volbách proti Jaroslavu Kuberovi. 

Odložit volby na říjen?

Odložení až na říjen, kdy budou volby do krajských zastupitelstev, vidí jako rozumné řešení starostka Hrobčic Jana Syslová, která kandiduje za hnutí STAN. „Kvůli lidem i kvůli úspoře veřejných prostředků bych senátní volby spojila právě s volbami do krajů. Přijde více lidí a hlavně je mnohem pravděpodobnější, že COVID-19 už budeme mít více pod kontrolou,“ řekla. „Nemám teď vůbec žádnou chuť vést volební kampaň, dokud nebude jisté, že zdravotní rizika spojená s účastí lidí ve volbách už opravdu pominula,“ poznamenala.

Kromě těchto čtyř jsou na stále platném seznamu aspirantů ještě ředitel školy Zdeněk Pešek (Trikolóra), starosta Duchcova Zbyněk Šimbera (ČSSD), hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), bývalý kněz Evžen Freimann (Rozumní) a Bohumil Ježek (SPD).

Kvůli svým kontroverzním vyjádřením na sociálních sítích z desítky původně zaregistrovaných kandidátů odstoupil z voleb kandidát Pirátů Tomáš Tožička.

První kolo doplňovacích voleb na Teplicku bylo v plánu 27. a 28. března, druhé se mělo konat 3. a 4. dubna. Vše zastavil koronavirus a následná vládní opatření.

Podle nového předpisu ministerstva vnitra by měl prezident Miloš Zeman termíny pro nové konání voleb stanovit alespoň 20 dní předem tak, aby se první i případné druhé kolo uskutečnily do 30. června. „Zákon výslovně také stvrzuje platnost dosavadních úkonů v procesu přípravy voleb, například registrace kandidátů. Lhůty, které neproběhly do 15. března 2020, zákon odpovídajícím způsobem prodlužuje,“ uvedlo vnitro.

Vítěz voleb nahradí v horní komoře parlamentu Jaroslava Kuberu, který zemřel v lednu ve věku 72 let. Mandátu se ujme na zbytek Kuberova volebního období, tedy asi na čtyři roky.