Krajský soud v Ústí nad Labem v pondělí začal řešit návrh na neplatnost voleb na Moldavě. Podle stěžovatelky z uskupení Pro Moldavu a Nové Město Ivety Boudišové další dvě volební sdružení ovlivnila volby zveřejněním informace o údajném účelovém přihlašování lidí. Zástupci Volby PRO! Moldavu a uskupení Pracujeme pro Moldavu to ale shodně odmítají. „Nikoho jsem si nekupoval a ani s nikým nemanipuloval,“ řekl u soudu lídr Volby PRO! Moldavu Michal Cuc.

Žalující strana poukazovala i na to, že měla obě uskupení zrazovat lidi od volby třetího subjektu. „Naprosto interpretace paní Boudišové odmítáme. Nelíbilo se nám, že Moldava se skokově těsně před volbami účelově rozrostla o skoro dvě desítky lidí. Informace o takovém nárůstu ale nebyla žádným tajemstvím,“ sdělila Deníku místostarostka Moldavy Eva Kardová.

U soudu vystoupilo pět svědků. Tři ze strany navrhovatelky a dva z protistrany. „To, že se na Moldavu přihlásilo 17 nových lidí, je fakt. Takové praktiky nejsou ničím novým a už dříve je řešil soud při jiných volbách. Nikdy se ale účelovost neprokázala. Jestli to je férové a slušné, je věc druhá. Určitě by mělo dojít ke změně volebního zákona, a to tak, aby byly takové věci jasně postihnutelné,“ prohlásil Cuc s tím, že případného opakování voleb se nebojí. „Volby dopadly tak, jak dopadly. Máme vymyšleno jak a s kým koaličně vládnout a rádi bychom co nejdříve začali pracovat pro obec,“ dodal.

Podobného názoru je i místostarostka. „Některé věci nabírají zpoždění. Už poslední zastupitelstvo nebylo moc plodné. Od nového si slibujeme lepší fungování, takže čím dříve se v této věci rozhodne, tím lépe,“ reagovala Kardová. Boudišovou se Deníku nepodařilo kontaktovat.

O tom, zda se volby v horské obci budou opakovat, soud rozhodne 6. listopadu. Soudkyně Martina Lehká chce při vyhlášení usnesení ihned zveřejnit i jeho plné znění. Na jeho písemné zpracování potřebuje ale soud nějaký čas.

Kromě Moldavy se bude soud zabývat i Bílinou. Tam se nelíbí výsledek voleb zástupcům hnutí Nezávislí v Bílině HNHRM. Jako důvod uvádějí podezření na možnou manipulaci při sčítání hlasů. „Součet hlasů našich kandidátů a jejich příznivců, kteří svou podporu celé kandidátní listině osobně potvrdili, je větší než nám přiznaný výsledek,“ prohlásilo vedení HNHRM hned po volbách.

Podání stížnosti potvrdila Deníku předsedkyně bílinského hnutí Lenka Glabazňová. Podal ji Pavel Musil, který byl jedním z kandidátů, ale do zastupitelstva se nedostal. „Jednání k bílinské stížnosti se uskuteční v pondělí 5. listopadu,“ konstatovala mluvčí ústeckého krajského soudu Veronika Suchoňová.

Zastupitelstvo na Moldavě má 9 členů. Nejvíce hlasů získala v nedávných volbách Volba Pro Moldavu s lídrem Michalem Cucem (44,07 %, 4 mandáty). Druhá skončila strana Pro Moldavu a Nové Město, za kterou kandidoval současný starosta Jaroslav Pok a třeba i Iveta Boudišová. (34,86 %, 3 mandáty) a třetí pozici obsadila strana Pracujeme pro Moldavu s místostarostkou Evou Kardovou (21,06 %, 2 mandáty).