Půjde o úplně nové volby, takže se tvoří nové kandidátky, tisknou se hlasovací lístky i sestavuje znovu dohlížející komise. „Hlasovací lístky nechá vedení obce roznést k voličům ještě před samotnými volbami. Ty budou na rozdíl od říjnového dvoudenního termínu pouze jeden den,“ uvádí Eva Michálková z teplického magistrátu coby správního orgánu pro obec Újezdeček.

Jednotlivé strany mají své nové kandidátky podat do středy 9. ledna do 16 hodin. Podle lidí z obce bude opět kandidovat všech pět subjektů, které šly do voleb loni v říjnu. Obec zatím vede předešlý starosta Petr Pokorný, který byl prvním, kdo po říjnových volbách pro nové období rezignoval.

Když mělo totiž v listopadu dojít k ustavujícímu zasedání nového zastupitelstva, byl to právě stávající starosta, který se svými příznivci složili mandát. „Neuznal, že ho už někdo nechce ve vedení obce, tak z toho nakonec udělal frašku,“ komentoval loni povolební situaci v Újezdečku dlouholetý obyvatel Josef Punčochář. „Když zjistil, že se lidé z opozice proti němu spikli a mohli by mít většinu, tak to celé rozpustil,“ dodal.

Rezignace dostaly obec do patové situace, protože počet zastupitelů klesl na čtyři, což je pod zákonem stanovenou nejnižší hranicí pěti lidí. Volby v obci sice vyhrálo starostovo Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) a v sedmičlenném zastupitelstvu získalo dvě křesla, jenže společně se spřátelenou ČSSD, která naopak oproti předešlým obdobím dostala pouze jedno křeslo, to na většinu proti dalším čtyřem opozičním zastupitelům nestačilo.

Ti už se mezitím dohodli na jiném vedení. Revoluci na úřadě ale dosluhující starosta nepřipustil. Jak to bude dál, určí opakované volby na jaře. Obec Újezdeček se se svými devíti stovkami obyvatel řadí k nejmenším na Teplicku.

Opakované volby hrozily i v Bílině. Zrušit výsledky požadovali zástupci Hnutí nezávislých Bílina HNHRM. Jeho člen Pavel Musil chtěl výsledky zneplatnit pro podezření na uplácení voličů. Poukazoval také na možnou manipulaci s volebními lístky a rovněž pochybení při sestavování volebních komisí. Soudkyně Markéta Lehká ale všechny tři námitky smetla ze stolu. „Volby v Bílině řádně proběhly, nic průkazného nenasvědčovalo tomu, že by byly zmanipulované,“ zněl závěr soudu. Říjnové volby v druhém největším městě okresu platily, starostkou se stala Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Krajský soud po volbách řešil také Moldavu. Nakonec zamítl návrh na neplatnost voleb od uskupení Pro Moldavu a Nové Město. Jeho zástupcům se nelíbilo, že o nich další dvě volební sdružení v obci zveřejnila informace o údajném účelovém přihlašování lidí. Podle soudu to ale výsledek hlasování nikterak neovlivnilo a volby v obci na hranici s Německem platily.