Průběhem voleb v Bílině se bude v pondělí 29. dubna znovu zabývat Krajský soud v Ústí nad Labem. Zpět se celá záležitost vrací na základě úspěšného odvolání Pavla Musila ze sdružení Nezávislí v Bílině, který nebyl spokojený s tím, jak se v prvotním projednání zacházelo s jím předloženými důkazy.

„Soud některé námi navrhované dokumenty zcela ignoroval, proto následovala stížnost k Ústavnímu soudu,“ sdělil na podzim Pavel Musil ze sdružení Nezávislí v Bílině, když mu krajský sou poprvé zamítl jeho stížnost na volby.

Krajský soud by měl tedy znova posoudit i ty důkazy, které posledně odmítl. Především videa se svědectvím od lidí, kteří poukazovali na údajně nekalý průběh voleb. Na videích byli slyšet lidé, kteří tvrdili, že jim někdo nabízel 300 až 400 korun, když odevzdají hlas konkrétní straně. Musil ale s videi nejprve neuspěl.

Krajský soud se loni na podzim při projednávání stížnosti na průběh voleb částí Musilových důkazních návrhů vůbec nezabýval s vysvětlením, že byly uplatněny až dodatečně, tedy po lhůtě pro zpochybnění voleb a nedlouho před rozhodnutím krajského soudu.

„Postup, kdy jsou některé materiály dodávány po termínu, je pro nás v časovém presu nepřípustný. Musí být už součástí původní ucelené stížnosti podané v zákonem stanovené lhůtě,“ argumentovala na podzim soudkyně Markéta Lehká.

Vyšší ústavní instance se však Musila zastala, a to z toho důvodu, že byla porušena jeho práva. Podle Ústavního soudu totiž tyto důkazy krajský soud projednat mohl. Nahrávky i listiny měl k dispozici, čas ho k rozhodnutí výrazně netlačil.

„Krajský soud nařídil jednání a na něm mohl tyto důkazy provést a stihl by rozhodnout v zákonné pořádkové 20denní lhůtě,“ řekla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Na nové projednání stejně jako Musil budou napjatě čekat i jeho protivníci z vedení radnice. To, že by město nyní zkolabovalo, ale nehrozí. „Na současný chod úřadu nemá rozhodnutí Ústavního soudu žádný vliv. Vše bude fungovat dál, jak má. Domluvili jsme se ale v rámci koalice, že do vyjádření krajského soudu teď nebudeme rozhodovat o žádných větších investicích,“ uvádí radní Pavel Pastyřík, (Moje Bílina). Rozjeté investice podle něj běží dál.

Loňské komunální volby v Bílině vyhrálo ANO, které vytvořilo koalici s hnutím Moje Bílina a ODS. V opozici skončili Bílinští sociální demokraté, KSČM, Nezávislí v Bílině – HNHRM a Naše Bílina-SSO.