V Ústeckém kraji budou voliči v říjnu vybírat do zastupitelstva z 23 uskupení. Vítězství budou v regionu obhajovat komunisté, kteří vládnou poslední čtyři roky společně s ČSSD. Kandidátku KSČM vede hejtman Oldřich Bubeníček.

KOMUNISTI NEDĚLAJÍ VELKÉ MÍTINKY

Krajské volby 2016 Ústecký kraj.„Byl bych rád, abychom ty čtyři roky práce zužitkovali volebním výsledkem. Nemůžeme mít jiný cíl, než pokusit se vítězství obhájit," řekl Bubeníček.

Komunisté zahájili volební kampaň začátkem léta. „Neděláme žádné velké mítinky, budeme mít jen jedno setkání v Ústí, ale je to spíš setkávání s voliči po kraji, kandidátů s lidmi v jejich okolí," uvedl Bubeníček.

Některé opoziční strany komunistům vyčítají, že na kampaň využívají krajské peníze. „Investovat budeme zhruba milion korun," řekl hejtman, který by prý byl rád, kdyby v budoucím zastupitelstvu spolupracovaly strany stejně dobře jako v uplynulém období.

ČSSD NA DOTAZY NEODPOVĚDĚLA

Sociální demokracie na dotazy ohledně kampaně neodpověděla. Jedničkou ČSSD je po osmi letech znovu Jaroslav Foldyna. Současný poslanec byl lídrem i v roce 2008, získal nejvyšší počet preferenčních hlasů, přesto se hejtmankou tehdy stala Jana Vaňhová. Současná náměstkyně hejtmana už nekandiduje.

Podle předvolebního průzkumu České televize by volby v Ústeckém kraji vyhrálo hnutí ANO se ziskem 34,5 procenta. „Naším cílem je výhra ve volbách do zastupitelstva kraje, jedině tak můžeme zlepšit podmínky k žití v Ústeckém kraji," řekl krajský manažer hnutí Jakub Komárek.

Kampaň podle něj oficiálně začala 1. září návštěvou Andreje Babiše na Děčínsku. Hnutí plánuje výdaje čtyři miliony korun. „Jako tradičně je pro nás nejdůležitější kontaktní kampaň. Jinak samozřejmě komunikujeme pomocí billboardů, tiskové inzerce, webů a sociálních sítí," uvedl Komárek.

ODS POTĚŠÍ KAŽDÝ ZÍSKANÝ MANDÁT

Lídrem ODS v kraji je starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „Každý mandát, který získáme, nás potěší," řekl k ambicím ve volbách. Strana odhaduje výdaje na 1,4 milionu korun a v případné povolební koalici vylučuje spolupráci s KSČM.

Šanci uspět v krajských volbách by mohli mít podle dosavadních průzkumů také Severočeši, TOP 09, Starostové a nezávislí. Nad hranici pěti procent by se mohli dostat Piráti a Strana zelených.

„Kampaň jsme zahájili 1. srpna, používáme vyvážený mix venkovní velkoplošné reklamy a reklamy ve vozidlech hromadné dopravy s kampaní tváří v tvář, doplněný o kampaň na sociálních sítích," řekl volební manažer Pirátů a Strany zelených David Palán.

„Plánujeme výdaje 950 000 korun a ambicí je naplnit náš stávající volební potenciál, tedy získat 8,5 procenta," dodal Palán.

Krajské volby se budou konat společně s prvním kolem senátních voleb 7. a 8. října.