Krnáč se chce dostat z vězení podmíněně po odpykání dvou třetin trestu, původně byl odsouzen na třináct let. Okresní soud v Jablonci nad Nisou si kvůli tomu zadal zpracování znaleckého posudku.

„Zkoumat bude duševní stav pana odsouzeného, stav jeho nápravy a perspektivu a motivaci žít řádný život v případě, že by měl být propuštěn,“ uvedl pro Deník mluvčí soudu Jaroslav Kneř. Jak dodal, podkladem pro znalce budou mimo jiné zprávy o průběhu výkonu trestu.

Posudkem se bude zabývat znalecký ústav. „Ústavní znalecký posudek byl zadán s ohledem na vysokou závažnost trestné činnosti, pro kterou je odsouzený ve výkonu trestu, a v zájmu co nejpečlivějšího zjištění všech skutečností významných pro posouzení jeho žádosti,“ doplnil mluvčí soudu.

Podle obžaloby zastřelil Krnáč Housku loni 18. listopadu před domem v Chomutově.
Soud zmírnil trest za vraždu člena ČSSD Housky na 13 let vězení

Michal Krnáč bydlel v době vraždy se svou přítelkyní v Krupce na Teplicku. Při domovní prohlídce právě v jeho domě kriminalisté našli stopy, které pomohly ve vyšetřování. Například USB disk, na kterém byla adresa domu, kde Houska  žil.

Nyní je bývalý voják ve výkonu trestu ve věznici Rýnovice v Libereckém kraji. Vlivného sociálního demokrata zastřelil 18. listopadu 2013 u garáže jeho domu v Chomutově legálně drženou pistolí Glock 17. Vražda se pravděpodobně odehrála tak, že Krnáč nejprve Housku napadl elektrickým paralyzérem, pak mu k břichu přiložil pistoli a vystřelil. Dále ho třikrát střelil z bezprostřední blízkosti zezadu do hlavy.

Přesný průběh činu se ale u soudu nepodařilo prokázat, protože chyběly důkazy. Krnáč se nejdříve k činu přiznal, později ovšem změnil výpověď a prohlásil, že nevraždil. Soud uvěřil první výpovědi.

Ilustrační foto.
Střelba na Housku byla rychlá, vypověděl soused u soudu

K vražednému útoku byl Krnáč vybavený, protože měl odborné znalosti. Studoval na Vojenské akademii v Brně, absolvoval pyrotechnický výcvik a následně sloužil jako profesionální voják Armády ČR ve skupině speciálních sil v Prostějově. Sloužil také u policie v Brně.

Jeho motiv se nepodařilo objasnit. V kauze, která před deseti lety hýbala Chomutovem, hrálo roli podezření, že se mohlo jednat o nájemnou vraždu. Tuto verzi chtěli prošetřit právníci pozůstalých. Soud se ale nakonec přiklonil k názoru obžaloby, že šlo o předem připravenou vraždu s loupežným motivem.

Kdo byl Houska

Roman Houska byl vlivný, majetný a kontroverzní muž. Jeho jméno bylo v Chomutově pojem, ovšem v záporném slova smyslu. Byl vznětlivý, konfliktní a chodil ozbrojený. Začínal jako vekslák se známostmi v mafiánském prostředí, postupně se ale vypracoval na jednoho z nejvlivnějších severočeských politiků ČSSD.

Několikrát stál před soudem v roli obžalovaného, nikdy ale nebyl potrestaný, což posilovalo dojem, že mu vše prochází. Byl například obžalovaný z vydírání podnikatelů, kteří se účastnili stejných dražeb budov jako on. Krajský soud ale stíhání zastavil.

V roce 2003 přejel nohu strážníkovi, když ho chtěl v Chomutově pokutovat kvůli nedovolenému parkování. Okresní soud ho potrestal roční podmínkou, krajský soud ale rozsudek zrušil a čin překvalifikoval na přestupek. Ten se však chomutovskému magistrátu nepodařilo ve lhůtě vyřešit.

Roman Houska
Policisté obvinili muže podezřelého z vraždy Romana Housky

Houska také čelil podezření z úplatkářství a zastrašovat měl investigativního novináře České televize.

Jeho životní partnerkou byla Jana Vaňhová, bývalá hejtmanka Ústeckého kraje. Ta se spolu s dalšími 26 lidmi zodpovídá v rámci obří kauzy ROP Severozápad. Obžalováni jsou ze zmanipulování evropských dotací ve výši 14 miliard korun při jejich rozdělování v Ústeckém a Karlovarském kraji.