„Děláme s manželem až do večera, takže musíme pro našeho syna najít nějakou zábavu, aby nebyl doma sám. Vloni chodil na počítače a příliš ho to nebavilo, tak letos zkusíme sport,“ popsala Marie Svobodová z Teplic. Podobně jako ona jsou na tom se začátkem školního roku stovky rodičů.

Po vyučování na kroužek je letitá tradice. Dříve to bylo lepení letadel v rámci technických kroužků. Děti se staraly o rybičky a morčata v přírodovědné sekci. Dnes převládají spíše jiné trendy jako třeba florbal, kroužek sebeobrany nebo jezdecká školička či výuka jachtingu i skateboarding.

Seznam odpolední zájmové činnosti je na začátku školního roku na Teplicku pestrý. Řadu aktivit nabízejí například domy dětí a mládeže. Ten v Teplicích uspořádal v pondělí náborovou akci, aby představil program a začal plnit kroužky. Zájem ze strany rodičů a dětí byl velký. A obsazeny už mají některé kroužky v Bílině.

„Plné jsou už Streeťáci, Fotomodelky s Míšou, Sporťáček, Baby English, jedno volné místo je na Tanečním Mixíku, tři volná místa máme ještě v Baletní školičce a Sportovní gymnastice,“ uvedly v úterý ráno pracovnice bílinského domu dětí na facebookových stránkách s tím, že naplněnost kroužků se rychle mění, takže by rodiče neměli s výběrem otálet.

Rodiče řeší i cenu kroužků. V jedné diskuzi na Facebooku se například maminka Šárka podivovala nad tím, zda v případě jezdecké školičky pro děti není poplatek 600 korun za měsíc příliš vysoký.

Děti by měly docházet jednou týdně na hodinu a půl ke koním do Úpořin. Mnohdy rodiče zpočátku při řešení ceny ani netuší, co vše se za „relativně vysokým“ poplatkem skrývá. „V rámci jezdecké školičky děti pracují s koňmi, čistí je, krmí je, poznávají práci ve stájích, prohlubuje se jejich vztah ke zvířeti,“ přiblížila náplň Petra Svobodová ze Sportovní stáje Svobodová v Úpořinách, která školičku pro děti pořádá. Velkou část času tráví děti na jízdárně, kde se vozí na ponících a při tom i cvičí. V přepočtu na týden to vychází na 150 korun, což je pro rodiče určitě mnohem přijatelnější pohled na cenu.

Podle tatínka 11letého Lukáše je pravidelná činnost pro dítě tím nejlepším, co si lze do života přát. „Získá při ní nejen řadu zkušeností a znalostí, které se mu budou v dalších letech hodit, ale důležité jsou také společenské vztahy s ostatními. To vše bude do budoucího života neodmyslitelně potřebovat,“ prohlásil Tepličan.

Podle psychologů se ale nic nemá přehánět. „Odborníci se shodují, že tři mimoškolní aktivity týdně jsou pro dítě akorát. A především, i malý žáček má právo spolurozhodovat o svém programu. Chce-li někdy jen lenošit u pohádky, má na to svaté právo. Přetížení dítěte nic neřeší a už vůbec by dítě nemělo plnit neuspokojené ambice rodičů,“ konstatovala učitelka Ivana Nečilová.