„Zazvonil mi telefon. V něm se ozval mužský hlas a představil se jako můj příbuzný. Říkal, že potřebuje rychle půjčit peníze, protože si chce výhodně koupit auto. Když jsem souhlasila, poslal pro peníze nějakou svoji známou, že prý on nemůže,“ popisuje policistům okradená seniorka z Teplic. To, že jde o podvod, si uvědomila pozdě. Peníze už byly pryč.

I když policie dokola varuje o takovýchto fintách, najdou se mezi seniory důvěřivci. „Od začátku letošního roku se jedná již o čtvrtý takovýto podvod,“ konstatuje Ilona Novotná z teplické policie.

Předposlední případ se stal v Duchcově začátkem února a legenda podvodníka byla opět stejná. Žena, které volal, se ale naštěstí nenechala „napálit“ a požadovanou částku nevydala. To hůře dopadla žena z Bíliny. Finta byla stejná. Pod záminkou, že potřebuje peníze na zakoupení vozidla, z ní vylákal podvodník 40 tisíc korun, pro které si přijel jeho spolupachatel. Podle psychologů jsou někteří lidé v pokročilém věku poměrně snadnou kořistí v krizových situacích pro podvodníky. „Jedním z důvodů je už pomalejší reakce v uvažování, popřípadě menší pohotovost v úsudku,“ uvedl na toto téma psycholog Emil Šiška.(pem)