Připraveny byly v pátek dvě verze, nakonec se ale nedostalo prakticky ani na jednu.

Po vášnivé debatě zastupitelé odložili hlasování.

Radní teď mají za úkol zpracovat takový návrh, který bude přijatelný pro většinu ze sedmadvaceti zastupitelů. Radikální vyhlášku regulující hazard mají v lázeňském městě Teplice schválit do konce tohoto roku. No uvidíme.

Původně měli zastupitelé v pátek do jednání připraven nejprve návrh rady, aby zůstal zachován stávající stav, ze kterého plyne do pokladny okolo 70 milionů korun ročně. Opozice požadovala zrušení všech heren.

Přehazování horké brambory ale skončilo

Jako ostrou čepelí do diskuze řízl zastupitel za sdružení Pro sport a zdraví Teplice, Michal Kasal. A svým návrhem přítomné evidentně zaskočil. Požadoval zrušení 45 automatů v lokalitách Trnovany a Prosetice. To, že přítomné zaskočil, potvrdila i narychlo svolaná porada koaličního vedení města.

Náměstek Hynek Hanza (ODS) poté, co se o přestávce sešla vedoucí koalice, přednesl návrh na odložení hlasování. Jako procedurální návrh, bez diskuze. „Nejde o žádný úhybný krok, ale už nás to nebaví. Musíme tedy najít takový kompromis ohledně řešení hazardu ve městě, který bude akceptovatelný pro nás pro všechny," uvedl jako argument.

Ilustrační fotoPeníze versus kriminalita

Jen pro dokreslení: V Teplicích je na 1500 hracích přístrojů v kasínech, hernách, restauracích. Roční příjem z nich byl loni 75 milionů korun, což je zhruba deset procent rozpočtu. „A pokud se herny zruší, tento příjem bude chybět a bude potřeba ho tedy něčím nahradit," zní ze strany současného vedení města.

Opozice, ve které je také Jakub Mráček coby už několik let bojující muž za zrušení hazardu v Teplicích, by ale úplné zrušení heren neviděla jako existenční finanční problém pro město. Naopak absenci heren v Teplicích vidí Jakub Mráček a spol jako výrazný přínos ke snížení kriminality v lázeňském městě.

Poprvé předneslo svůj návrh ohledně hazardu a vyhlášky opoziční hnutí Volba PRO! Teplice už při druhém jednání současného zastupitelstva v prosinci. Na únorovém jednání pak předložilo další. Zatím bez úspěchu. Zastupitelé o něm ani nehlasovali a odložili ho s tím, že rada předloží vlastní vyhlášku.

Lídr strany Jakub Mráček teď po pátečním jednání řekl, že je zvědav na postup rady a na to, až bude konečně poprvé o nějaké vyhlášce regulující hazard hlasováno. „Pokud koalice nesplní své sliby, bude to opozice patřičně zdůrazňovat tak dlouho, až se jednou k tomu tématu vrátíme," dodal.

Ilustrační fotoPočet heren i kasin se v Teplicích loni výrazně zvýšil. Ještě na začátku roku bylo heren s výherními automaty a videoterminály 77, na konci října jich bylo už 85 a bylo v nich celkem 1157 automatů. Ještě více vzrostl počet kasin. V lednu jich bylo šest, na konci října už 22. Mráček také uvedl, že Teplice mají nejvíce herních automatů ze všech českých měst v přepočtu na obyvatele. Na jeden automat připadá 33 občanů.

„Jsou herny a herny. Ty vietnamské mi přijdou hodně podivné a špinavé. Ale pokud je třeba hospoda a tam automaty, tak je to každého věc, zda jde na pivo, jídlo a nebo tam utratí peníze v automatu," řekl Deníku Milan z Teplic, přičemž dodal, že s určitou regulací souhlasí, ale: „Musí se to udělat s rozumem. Zavřít všechno by asi bylo příliš radikální. Město z toho má přece nějaké peníze, které potřebuje. Nebo se bude platit na oplátku za popelnice?"

----------------------------------------------------------------------------------

Pod čarou

Ustavující zastupitelstvo v TeplicíchNa spolupráci ve vedení Teplic se po podzimních volbách dohodly vítězná ODS s ČSSD a TOP 09. Koalice má v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu jen 13 hlasů. Klíčový čtrnáctý hlas získala menšinová koalice od jediného zástupce Hnutí Pro sport a zdraví Teplice Michala Kasala. V opozici skončila hnutí ANO, Volba PRO!Teplice a komunisté.

Jenže právě Michal Kasal, jak už bylo zmíněno, na posledním zastupitelstvu překvapil svým samostatným návrhem ohledně hazardu.

Největší koncentrace heren je především ve třech lokalitách ve městě centrum, Trnovany (úsek Masarykova od kostela až po kruhový objezd) a Duchcovská ulice. Navíc v Trnovanech je v blízkosti každé herny také zastavárna, takže tok peněz je podle některých hypoteticky zde nasnadě. „Ukradnu něco, dám to do zastavárny, a vyinkasované peníze z části použiju na drogy a část prohraju v bednách."

Takže teď se bude čekat na to, co v Teplicích „upeče" rada města s opozicí. Má to být do konce roku k hlasování.
Otázka deníku: Jste pro zrušení heren v Teplicích?
Napište nám svůj názor do redakce: teplicky@denik.cz