Nespokojení delegáti kritizují vedení Stavebního bytového družstva Mír v Teplicích a chtějí ho vyměnit. Představenstvo největšího správce bytů v okrese viní především z nevýhodného hospodaření. Stávající předseda Marek Andrášek ale jejich tvrzení odmítá. Společně s kolegy z představenstva se teď navíc snaží své odpůrce odstavit. Volby mají proběhnout ve čtvrtek 25. června na shromáždění delegátů, které se bude konat v teplickém Domě kultury.

V SBD Mír, které vlastní téměř 8000 bytů v Teplicích a Krupce, panuje už delší dobu napjatá atmosféra. Nespokojení členové se rozčilují, proč se tak velké bytové družstvo, kterým protékají desítky milionů korun z vedlejšího podnikání, ocitá ve ztrátě. „Zajímalo by nás, kde jsou peníze z billboardů, fotovoltaických elektráren na střechách domů a dalších podnikatelských aktivit. Na naše otázky nám ale z vedení nikdo neodpovídá,“ popsal situaci Miroslav Němeček, jeden z delegátů, který byl zvolen předsedou komise pro rozdělení zisku a prověření způsobu hospodaření a nyní je také mluvčím nespokojené skupiny delegátů.

Závody rybářů v Proboštově.
Rybáři o víkendu závodili v Proboštově. Všechny úlovky putovaly zpět do rybníku

Na jeho straně je přibližně polovina všech delegátů, kteří se nějakou dobu snaží vyměnit představenstvo SBD. Dokonce kvůli tomu už na 28. dubna svolali shromáždění delegátů, kde měly proběhnout nové volby. Zasáhla ale koronavirová pandemie, takže se shromáždění nekonalo. Novým termínem je teď čtvrtek 25. června.

Soud už na podnět lidí okolo Miroslava Němečka předběžným opatřením zakázal Andráškovi vykonávat funkci předsedy představenstva. Také nesmí slovně napadat své oponenty. Teď se spory rozrostly o další problém. Stávající představenstvo družstva totiž minulý čtvrtek podle Němečka zrušilo některé volební obvody. Zejména ty, kde jsou delegáti dlouhodobě vystupující proti předsedovi. „Je zcela nepochybné, že představenstvo tím útočí na samotnou podstatu fungování družstva a chce se zbavit nepohodlných delegátů,“ komentoval situaci Němeček. Podle něj jde o další protiprávní postup ze strany vedení, protože i v tomto případě mají odpůrci v ruce čerstvé soudní rozhodnutí, které manipulaci s volebními obvody Andráškovi do svolaného shromáždění delegátů výslovně zakazuje.

Živé Teplice u Šanovské mušle.
FOTO: Stovky lidí se sešly na akci Živé Teplice. Zájem byl o jídlo i divadlo

Proč chce představenstvo volební obvody krátce před volbami zrušit, se Deník chtěl dozvědět přímo od Marka Andráška. Když ho ale reportér telefonicky kontaktoval, byl v pátek zaneprázdněný s tím, že se ozve později. Poté už nereagoval. Už předtím ale Deníku řekl, že se žádného protiprávního jednání v souvislosti se zajištěním chodu bytového družstva nedopouští a vždy jedná v souladu se stanovami.

Rozhodující má být čtvrteční shromáždění svolané nespokojenými delegáty. Podle stávajícího vedení má být ale neplatné, což Němeček s odkazem na právníky a platné zákony důrazně odmítá. Upozorňuje, že je řádně svolané, takže platné bude. Pokud se tedy sejde potřebný počet delegátů.