Rok poté, 12. listopadu ve stejnou dobu, se na náměstí Svobody sešlo na tři tisíce lidí, kteří tleskali písni Jaroslava Hutky a Vladimíra Mišíka. Nad Teplicemi se stále snášela mlha prosycená smogem. Tehdejší ministr životního prostředí Bedřich Moldan tu citoval z vládního usnesení, jímž byl 2. listopadu 1990 schválen "Soubor opatření k ozdravění životního prostředí v Severočeském kraji."

VÝSTAVA - Listopad 1989 očima fotografa Rady ZDE

Netrpělivým lidem tehdy vysvětloval tajemník výboru pro životní prostředí Lubomír Voleník, že čtyřicetiletou devastaci krajiny a zdraví lidí za bývalého režimu nelze zázrakem změnit ze dne na den, ani z roku na rok.

20 let uplynulo

V Teplicích se od té doby mnohé změnilo. Aby ale lidé nezapomněli na dobu, kdy měly malé děti zákaz vycházení a sportování po několik měsíců, byla vyrobena pamětní deska. Sedm let po ekologických demonstracích byla umístěna na Benešově náměstí. Odhalili ji účastníci památné ekologické demonstrace Petr Veselský a Eduard Vacek.

Jaroslav Kubera, který se odhalení pamětní desky zúčastnil, uvedl: "Vše začalo ekologií, avšak nešlo jen o ni. V Teplicích Sametová revoluce začala."
Letos je to dvacet let od pádu komunismu v Česku. V Teplicích sametová revoluce odstartovala.

Pamatujete si na ten moment? Máte z té doby nějaké zážitky, fotky? Pošlete svůj příběh na e-mail: teplicky@denik.cz. Bude uveřejněn v Teplickém deníku i na www.teplicky.denik.cz


V pondělím Teplickém deníku přineseme první Vaše zážitky z revolučních listopadových dnů 1989.