Foto projekt „Velmi divná, tichá provincie“ („Very strange quiet province“) obsahuje kolem 500 fotografií, pořízených ve starodávném ruském maloměstě Pereslavl-Zalesský, kde pod vedením Vladimira a Marii Opara mladí umělci (žáci a studenti), účastníci umělecké skupiny ARTFOR, v době prázdnin v letech 2006-2010 fotografovali. Fotografie zachycují tichý, venkovský život starodávného ruského města a jsou sestaveny do jediného celku, jako film. Hudebním podkladem video filmu jsou zvuky a etnická japonská hudba. Využití jiné kultury dává možnost vnímat fotografie z jiného úhlu pohledu.
Foto projekt „Velmi divná, tichá provincie“ byl vystaven na vernisážích moderního umění v Německu („OSTRALE 2010, Dresden), Polsku (Out of OSTRALE´010. Katowice), Belgii (“Out of OSTRALE`010 , Eurpen) a Maďarsku (“Out of OSTRALE`010″, Pecs).
Mladí fotografové jsou zváni do teplického muzea 7.7. ve 12:00 na jedinečnou výstavu a setkání s jejími autory, možnost společné vernisáže v Moskvě na téma přírodní scenérie Severočeského kraje. Vstup je volný.