Až 500 lidí najde práci v nové hale na okraji Duchcova. Stavba obří budovy pro lehkou výrobu a skladování zboží má začít v listopadu 2020, hotovo má být v lednu 2021. Podle zjištění Deníku to ale tak rychle nebude. Záměr sice dostal zelenou od rady Ústeckého kraje i od města Duchcov, narazil ale na krajském odboru životního prostředí.

Ten chtěl vyjasnit rozporné údaje o způsobu zneškodňování dešťových vod. Oznamovatel ale svoji žádost stáhl ještě před tím, než úřednici mohli vydat jakýkoliv závěr. Investor prý od projektu neopustí, jen posune jeho start o dobu, než získá potřebná razítka.

„Pokud budou splněny naše podmínky, se stavbou haly nemáme problém. A je jedno, jestli to bude teď či se zpožděním,“ řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Hala o rozloze 36 tisíc metrů čtverečních, tedy asi o velikosti šesti fotbalových hřišť, bude umístěna v průmyslové zóně, asi 1,5 kilometru od centra města. Vyroste v sousedství společnosti Jacer, jež zpracovává dřevo. Pro logistickou firmu Lanutti Czech ji tu pod názvem Duchcov Park postaví developerská společnost RotaGroup.

Podmínky města

„Není to pozemek města a územní plán tady takovou stavbu povoluje. Přesto jsme si stanovili několik podmínek,“ dodal Šimbera. Tou hlavní je, aby kamiony nejezdily přes centrum, ale využívaly výjezd z města na Želénky a poté se napojily na páteřní silnici I/13. „Chceme také, aby byla rozšířena křižovatka ulic Želénská a Důl Václav,“ upřesnil starosta.

Vlastníkem parcel, kde má hala stát, je firma Stezal Czech sídlící v Újezdečkuu Teplic.               

Jejím jednatelem a stoprocentním vlastníkem je Ital Valter Lanutti, jehož jméno figuruje i v logistické společnosti Lanutti Czech. Halu chce využít pro příjem, skladování a redistribuci zboží do maloobchodní sítě v ČR a pro lehkou výrobu.

Součástí záměru je i výstavba zpevněných ploch, parkovacích stání, vrátnice, oplocení areálu, sadové úpravy, sprinklerová stanice či retenční poldr. V oznámení se píše i o vzniku 45 nakládacích doků, 15 parkovacích stání pro kamiony a 273 pro osobní vozy. Doprava by měla zhoustnout o 230 nákladních a 410 osobních aut denně. Výfukové plyny by ale neměly nijak zásadně zhoršit tamější imisní limity.

Nová pracovní místa

V Duchcov Parku by mělo najít práci až 500 lidí. „Už v minulém volebním období jsem říkal, že chceme do této oblasti někoho dostat. Je to pracovní příležitost pro lidi z Duchcova,“ řekl Šimbera.

Kdy dojde k realizaci, není jasné. Developeři svoji žádost stáhli, ještě než stihli úředníci vydat jakýkoliv závěr. Záměr sice nepodléhá tzv. velké EIA, tedy posouzení vlivů na životní prostředí, ale spadá do kategorie zjišťovacího řízení „malá EIA“.

„Odbor životního prostředí doporučil autorovi oznámení záměru konkretizovat recipient dešťových vod a vyjasnit rozporné údaje o způsobu zneškodňování dešťových vod. Zjišťovací řízení bylo ukončeno před vydáním závěru na žádost oznamovatele,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.