První pokus výběrového řízení na firmu, která by za šest miliónů korun postavila v Zahradním domu výtah a upravila vstupy na bezbariérové v jarním termínu nevyšel. Teplice se teď pokouší najít firmu, která by to po navýšení cenové rozvahy ze strany města udělala za 9,5 miliónu.

Úpravy se dotknou vstupu z ulice a také vnitřního schodiště, které vede do výstavní galerie. Tam je v plánu výtah. „Do patra se díky tomu dostanou vozíčkáři a lidé, kterým se hůř chodí. Věříme, že to pomůže zvýšit návštěvnost galerie,“ zmínil k plánu primátor Teplic Hynek Hanza. Práce mají začít ještě letos.

Zahradní dům byl postaven v roce 1732 na přání hraběte Františka Karla Clary-Aldringena. V současné době je pod ochranou památkářů. „Ti nám dovolili vybourat schodiště, postavit nové a vybudovat výtah,“ poznamenal primátor. Zastupitelstvo v rozpočtu na přestavbu schodiště schválilo původně 6,5 miliónu korun. Podle informace z radnice se ale do výběrového řízení přihlásila pouze jedna firma, navíc s vyšší nabídkovou cenou. Proto město zakázku zrušilo.

„Vypisujeme proto novou zakázku za 9,5 milionu korun a doufáme, že se někdo přihlásí,“ řekl Hanza. Práce by mohly začít v září, potrvají zhruba 15 týdnů. Zahradní dům je zároveň svatební mekkou. Obřady se ale během prací na novém výtahu konat nebudou. Podle informace náměstka primátora Jiřího Štábla připravuje město po dobu stavebního ruchu v Zahradním domě adekvátní náhradu. „Pro svatby během stavby vyčleníme malý sál Krušnohorského divadla,“ uvedl.

Úpravy schodiště v Zahradním domě hledali architekti v souladu s památkáři. „Museli jsme zvolit takovou koncepci, která by byla rovnítkem mezi potřebami funkce bezbariérovosti a požadavky památkářů. Snad jsme je nalezli v kamenné rampě a osobnímu výtahu v rekonstruovaném schodišti,“ nastínil autor vizuální předlohy pro přestavbu Petr Sedláček z teplického ateliéru MISE.