Je to po deseti letech další úspěšný odchov mláďat bílého tygra.

„Samice se začala o koťata okamžitě po narození  starat. Rodit začala v neděli kolem půl osmé ráno, poslední kotě přišlo na svět dvě hodiny poté. Všechna mláďata Surya nejdřív olízala, poté jim dala pít mléko a nehnula se od nich ani na krok," popsal mluvčí liberecké zoo Ivan Langr.

Mláďata jsou dosud slepá, vidět začnou přibližně ve věku kolem dvou až tří týdnů. Informaci o tom, jestli kolik se narodilo samiček a kolik samečků, získají chovatelé nejdřív do devíti týdnů, kdy nastane čas na očipování, očkování a vážení mláďat. Do té doby zůstanou společně s matkou v porodním boxu a hlavní ubikaci, kde jsou pod bedlivým dohledem kamer.

V pavilonu je také zachováván přísný klidový režim.

„Z toho důvodu se pavilon šelem hned po porodu pro veřejnost uzavřel a otevře se nejdřív v srpnu. Všechny ostatní šelmy ale uvidí návštěvníci ve venkovních expozicích," vysvětlil Ivan Langr.

Matku s mláďaty v uzavřeném prostoru ale mají návštěvníci možnost sledovat prostřednictvím obrazovky, která je umístěná u pavilon šelem. Navíc videa z ubikace najdou zájemci i na facebookových stránkách liberecké zoologické zahrady a zejména na facebook.com/bilytygr.

Tygřice Surya Bára porodila tři mláďata i vloni v říjnu. Jako prvorodička se o ně ale neuměla postarat, a tak koťata nepřežila. Chovatelé se tehdy rozhodli do porodu nezasahovat a nechat samici mateřsky dospět. Ukázalo se, že nechat věcem přirozený průběh byla správně zvolená cesta. To nakonec potvrdil právě nedělní porod tří mláďat.

VYMYSLETE JMÉNA TYGRŮ

I v letošním roce se rozhodla liberecká ZOO nechat výběr jmen mláďat bílých tygrů na veřejnosti. Zapojte se také.

Své tipy můžete posílat do 31. srpna na email: marketing@zooliberec.cz.

Křtiny mláďat se uskuteční v polovině září.

Bílá tygřice Surya Bára.