„Za vše mohu já. Podváděla jsem. Ale už s tím nemohu dál žít,“ měla uvést v dopise, než se z toho všeho zhroutila. Případ teď vyšetřuje policie. A to na základě trestního oznámení překvapené ředitelky ústavu, která se o fintách své účetní dozvěděla právě od policie, která po ní chtěla vyjádření ke zmíněnému dopisu.

Účetní se pokusila v únoru o sebevraždu v Bílině. Byla ale zachráněna. Teď svoji duševní nerovnováhu svěřila do rukou odborníků v léčebně. Milionovou zpronevěru musí rozplést policie.

V Tuchlově nás včera odmítli

Když jsme včera okolo poledne přijeli do dětského domova v Tuchlově, vítala nás zavřená branka s nápisem: Pozor pes! Nebylo sice zamčeno, ale otevřený kotec působil podobně jako kvalitní petlice. Když se pak otevřely vstupní dveře do domova, vyšla z nich pravděpodobně některá ze zaměstnankyň. „Nezlobte se, ale tady vám k tomu nikdo nic neřekne. Museli jsme podepsat papír, že se k tomu nebudeme vyjadřovat. Paní ředitelka je dnes pracovně mimo. Takže se nezlobte. Kontakt na ni nedáváme,“ zazněla, pravda dle našeho očekávání, reakce. A to jsme ani nemuseli říkat, z jakého důvodu jsme do Tuchlova na bývalý lovecký zámeček vůbec přijeli. Od pátku, kdy to vyšlo najevo, tu prý mají u dveří poměrně rušno. Zpět k autu nás přátelsky vyprovodil pes.

Děti se omezení provozu bát nemusí

V Dětském domově v Tuchlově pobývají děti menšího i většího vzrůstu. Podle potřeby zde zůstávají i po 18. roku věku, a to až do ukončení přípravy na budoucí povolání. Všechny děti jsou zapojeny do různých zájmových kroužků a mohou se pochlubit dobrými sportovními výsledky. Alespoň takto to popisují základní informace k tuchlovskému ústavu na webových portálech. Domov patří pod křídla krajského úřadu, který ho zřizuje a taky z části financuje. Proto nás v této souvislosti zajímalo, zda finty paní účetní nějak neohrozily chod celého zařízení.

Podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové prý nikoliv. „Domov má schválený rozpočet na celý letošní rok, a s ním také pracuje. Výše škody zatím není vyčíslená. Až budeme znát konečné číslo, pak se tím budou zabývat příslušné orgány Ústeckého kraje. Včetně nějakých případných sankcí,“ konstatovala mluvčí. Ubezpečila tedy, že další chod domova není v tuto chvíli ohrožen. „Domov potřebné peníze má,“ dodala.

A právě, zda tomu tak je, jsme si chtěli včera ověřit také u paní ředitelky, která ovšem prostřednictvím svých pracovníků sdělila, že se vyjadřovat nebudou. Nedozvěděli jsme se tedy od ní ani odpověď na otázku, jak probíhala kontrola účetnictví. Magdalena Hanáčková pouze řekla, že běžné kontroly v zařízení během roku probíhaly, ale nic neobjevily. „Dařilo se jí vše dobře zakamuflovat,“ podotkla k tomu mluvčí s tím, že teď na základě podnětů o podvodech ale přijde na řadu hloubková kontrola, která to má vše odhalit.

Paní účetní se nám nepodařilo včera kontaktovat. Jak jsme již uvedli výše, léčí se pro duševní nepohodu v ozdravném zařízení. Otázky proč to udělala, a zda skutečně peníze prohrála v automatech, jak se objevilo například v Mladé frontě, zůstávají zatím bez odpovědi. Nepotvrdili nám to včera ani její kolegové v Tuchlově.

Peníze nedávám, jen věcné dary

Pro financování akcí v rámci činnosti domova mají v Tuchlově několik zdrojů. Mimo jiné také od sponzorů, kteří jsou štědrými dárci. Patří mezi ně například i firma Jaroslava Třešňáka. Toho informace o milionovém manku zaskočila na dovolené. „Je to nešťastná událost. Právě z důvodu toho, aby nedocházelo k takovýmto podvodům, nedávám peníze, ale raději koupím to, co si děti přejí. Tok peněz od sponzorů je v některých organizacích obecně dost neprůhledný. V případě Tuchlova si děti napsaly, co chtějí na Vánoce pod stromeček a my jim to koupili. Byly to mobily, auta, knížky a další věci,“ dodal.

I u veřejnosti vyvolala zpráva o tom, že někdo okradl děti, které jsou odkázané na život v dětském domově, negativní reakce. „Okrádat děti, které nic nemají, to je chamtivost,“ komentuje v diskuzi na facebookové stránce Teplického deníku Terinka Aichingerová Šimánková. Na podobnou notu ladí svoji odpověď Olí Kažimír: „Škoda slov.“

Pokud policie podvody v dokladech, fakturách, zfalšovaných výpisech a dalších dokumentech prokáže, může soudce poslat účetní z Tuchlova až na osm let do vězení. „Dosud nebyla obviněna,“ řekl včera v poledne Deníku Daniel Vítek z teplické policie. „Kriminalisté tuto věc prověřují jako případ trestného činu zpronevěry. Využila svého postavení účetní a v průběhu několika let vyvedla z účtů zařízení různé finanční částky. Bližší informace k totožnosti podezřelé ani ke způsobu, jakým peníze zpronevěřila, není možné sdělit, aby nebyl narušen průběh vyšetřování.“

Co si o celém případu myslíte vy? Napište nám. Diskutujte s námi na www.teplickydenik.cz

nebo na facebooku Teplického deníku.