Pamětní reliéf ale odkazuje na události, které v Teplicích převratu v Praze předcházely. Zmiňuje teplické protesty proti znečišťování ovzduší. Demonstrace za „čistý“ vzduch. Konaly se 11., 12. a 13. listopadu. Řada lidí se ale ptala, kdo je vlastně autorem pietního místa. Zjistili jsme to.

Stopy vedou k teplickému architektovi Milanu Míškovi ze studia MiSe Teplice. Ten autorství Deníku potvrdil. „Návrh na reliéf byl tehdy zhotoven na základě objednávky okresního úřadu. Výrobu dle mého návrhu a také usazení celého parapetu kašny provedl tehdejší podnik Tesas. Jednal jsem tam s panem Pecinou, který to měl na starosti a spolupracoval se mnou,“ uvedl k pietnímu místu na náměstí pan Míšek poté, když ho Deník na sklonku loňského roku oslovil kvůli pátrání po autorství návrhu na reliéf.

Sametová revoluce na Teplicku
32 let už uběhlo, vzpomínky jsou stále živé. Teplice předvojem "sametu" v Praze

Model dle kartonu vznikal v tehdejší modelárně Tesasu. Tam by měl být také pro zaformování uložený. Na jméno slévače, který reliéf přímo ve fabrice vyrobil, si pan Míšek už nevzpomněl. Kontaktovat pana Pecinu se Deníku nepodařilo.