Připomíná to gymnastiku. Zapojíte svaly, jako byste cvičili na koni, plynule přešli na bradla, pak viseli na kruzích a nakonec zdoláte hrazdu. To vše na jednom místě, na jedné soustavě různě nakloněných a vzájemně propojených tyčí. Takzvaný workout, který představuje posilování pod širým nebem, je hit současné doby.

„Přivedl mě k tomu kamarád. Když jsem viděl, co kluci předvádí, vzalo mě to. Hned jsem se pustil do tréninku,“ svěřil se 19letý Jura Sasyn, který se specializuje na freestyle a má s tím úspěchy i na světových mistrovstvích.

Workout láká na Teplicku především mladé lidi, kteří chtějí mít svaly a udržovat své tělo v dobré kondici. Na zájem o venkovní posilování reagují města v okrese tím, že budují nová hřiště. V Teplicích jsou dvě: u Zámecké zahrady a na sídlišti Šanov II. „Překvapilo mě, kolik lidí tam chodí, i když třeba není ideální počasí. Přicházejí cíleně trénovat, posilovat nebo to jen tak zkusit,“ říká primátor Teplic Hynek Hanza.

Hřiště u Zámecké zahrady zvané u Bulhara je plocha s velmi velkou frekvencí návštěvníků, někdy jsou zde už od ranních hodin. Chodí sem i 22letý Mirek. „Dávám si pravidelně pár cviků, pak ještě projížďka na kole. Dá se to zvládnout, i když prší,“ připomíná svalnatý mladý muž.

V Bílině je takových sportovišť dokonce pět. Dvě na Kyselce, další pak v Teplické ulici na Teplickém Předměstí, v ulici Za Chlumem a v ulici Fügnerova na Pražském Předměstí. „Prostory pro workout jsou v každé části města, aby k nim lidé neměli daleko. Některé jsou u dětského hřiště, takže rodiče si mohou jít zacvičit, zatímco si děti hrají,“ uvádí Pavlína Nevrlá za Město Bílina.

Tento druh cvičení je prakticky pro všechny. Přesvědčen je o tom Tomáš Vágner z Teplic, který se venkovnímu fitnessu věnuje už řadu let. „Věk je při tomto sportu pouze číslo. Street workout je bez problémů pro starší,“ připomíná.

Trénink na venkovní posilovně ale není žádná legrace. Potvrzuje to vášnivý street workouter Jura Sasyn. „Nejvíc mi dává zabrat dynamika. Jsou to přeskoky přes tyče, různé otočky ve vzduchu. Fyzicky to není tak náročné, i když to vypadá neskutečně, je to ale o strachu. Musím být při tom opatrný, nemůžu se kvůli své práci zranit,“ naznačuje záludnosti cvičení 19letý Severočech Jura Sasyn, který na české scéně už vyhrál více než desítku workoutových battlů a bojuje i v zahraničí. Přečtěte si s ním zajímavý rozhovor. Najdete ho v Týdeníku Směr, který je součástí dnešního vydání.

Co je to workout?
Venkovní fitness či sportovní aktivita s vlastní vahou těla, která zahrnuje cviky na veřejných hřištích, na hrazdě, bradlech, žebřinách, horizontálních žebřících, kruzích a jiných konstrukcích, nebo i bez jejich použití (na zemi). Hlavní důraz je kladen na cvičení s vlastní vahou, rozvoj síly a vytrvalosti. Lidé, kteří se workoutem zabývají, nazývají sami sebe porůznu: workouteři, pouliční (street) sportovci atd.