„Bývalou manufakturu se nám podařilo koupit od jejího majitele po deseti letech snažení. Chceme tam vrátit život a nájemníky. Vznikne tu 9 sociálních bytů,“ prozrazuje starostka Oseka Lenka Říhová. V objektu jsou podle ní vytrhané podlahy. Jinak je to poctivá stavba, zdi jsou suché i střecha je v dobrém stavu.

DÁREK K VÝROČÍ

„Rekonstrukce bude stát 16 milionů, letos proinvestujeme polovinu. Když práci dokončíme podle plánu příští rok, vyjde to krásně k výročí 300 let od postavení budovy,“ těší se starostka. Manufaktura totiž pochází z roku 1719.

Na rekonstrukci chce město využít dotaci. Byty využijí maminky samoživitelky, děti z dětských domovů nebo senioři pečující o dítě. Půjde o byty 1+1, 1+k a 2+kk, jeden z nich bude bezbariérový. Pokud by město dotaci nezískalo, muselo by rekonstrukci uhradit z rozpočtu města. Jde zhruba o částku 1,5 milionu na byt.

Práce začnou podle starostky na jaře. Od původního majitele má město už připravená nová okna. „Nejprve jsme museli vyklestit a zlikvidovat nálety, vyklidit a vyčistit dům a dvůr a objekt zabezpečit. Byly to desítky kontejnerů,“ popisuje Říhová, co bylo potřeba udělat.

„V odvezeném odpadu bylo 195 tun suti, 2 tuny dřeva, 10,5 tuny objemného odpadu a 2 tuny bioodpadu,“ upřesňuje Věra Dvořáková z Městského úřadu v Oseku.

Úprav se dočká i okolí budovy. „Bude tu pro nájemníky dvůr se zelení a parkovacími místy. Zvelebíme i okolí, takže tu bude krásné zákoutí s posezením s výhledem na Tůň rusalek. I rybník samotný čeká revitalizace. Musí se vyčistit, odbahnit a upravit jeho přítok,“ popisuje starostka.

HISTORIE OSECKÉ MANUFAKTURY Jednu z nejstarších textilních manufaktur v českých zemích založil v Oseku roku 1697 opat Benedikt Littwerig. Jejím vedením byl pověřen punčochář Johan Paul Róthig, povolaný oseckým opatem ze Saska. V budově manufaktury pracovali na 15 punčochářských stavech nejprve tovaryši ze zahraničí, kteří následně zaučovali místní pracovníky. Do tří let tak bylo na oseckém panství již padesát vyučených punčochářů. V roce 1719 opat Littwerig nechal postavit ještě jednu manufakturu. Ve zdejší pletárně a valchovně se vyráběly tzv. cajky, jemné vlněné látky, které oseckou manufakturu proslavily především. Ke konci tzv. manufakturního období bylo v Oseku zaměstnáno celkem 760 lidí. Zatímco klášterní punčochářská manufaktura spolu s manufakturou na výrobu punčoch a mezulánu nepřežily polovinu 18. století, klášterní cajkářská manufaktura působila v Oseku po více jak 200 let. Potřebám manufakturního provozu sloužila výše umístěná vodní nádrž Tůň rusalek.