Libčeves má sice jen asi 800 obyvatel, ale také donedávna třetí nejpočetnější buňku ČSSD v kraji, hned po Mostě a Teplicích. Celkem 93 z 237 členů bydlí přímo ve vesnici, zbytek je z okolních obcí, v Libčevsi tedy byl ve straně zhruba každý sedmý dospělý. Od začátku letošního roku se ale místní buňka ocitla pod tlakem nového vedení krajské ČSSD, které ji vinilo z náboru černých duší. V rozhádané severočeské ČSSD má její vedení na své straně jen čtyři ze sedmi okresů, k opozici se klonilo i Lounsko.

Teď Libčeveští odcházejí. "Stávající situace je podle nás neúnosná, současné praktiky vedení krajské ČSSD nechceme reprezentovat," řekl Vrba. Viní krajské vedení z rozkrádání peněz, náboru černých duší i zastrašování. Poslední kapkou prý bylo to, když na schůzi libčeveské ČSSD dorazil krajský radní Petr Jakubec (ČSSD), který se ji pak snažil blokovat kvůli formálním maličkostem. Jakubec se k tomu minulý týden nechtěl vyjadřovat.
Část z členů údajně přejde do strany Národní socialisté - levice 21. století, vznikající kolem expremiéra Jiřího Paroubka. "Za sebe můžu říct, že já k nim půjdu. Pan Paroubek na rozdíl od stávajícího vedení vždycky dodržel slovo," řekl jeden z odcházejících Kamil Ferenc. K národním socialistům podle něj chce v okolí vstoupit asi 180 lidí, z velké části právě odcházejících z ČSSD. "Je u nás spousta hasičů, myslivců i dalších zájmových spolků. Je to všechno o práci," dodal Ferenc. Celkovou voličskou ztrátu pro ČSSD odhadl asi na 5000 voličských hlasů.

Šéf krajské ČSSD Arno Fišera to vítá. "Odchází nějaké papírové množství lidí, které ale nikdo nikdy neviděl. Je to dobře, jsem rád, že lidé navázaní na (Paroubkovi blízkého) Petra Bendu odcházejí," řekl ČTK Fišera. Zmínil, že Paroubkovi lidé se pokoušeli získávat černé duše už dřív a údajně se pokoušeli i kupovat hlasy sociálně slabých. "Normální lidé tuto skupinu beztak podporovat nebudou," dodal.
Paroubek naopak tvrdí, že ho odchod Libčeveských překvapil. "Nečekal jsem, že to bude tak masivní," řekl dnes ČTK. Žádné přihlášky z vesnice pod Českým středohořím zatím neobdržel, ale prý je zváží. I bez nich chce k národním socialistům vstoupit asi 500 lidí, dodal Paroubek. (čtk)