Našli ho při vyšetřování metanolové kauzy z roku 2012.

I pro celníky není taková dražba běžná. „Téměř tři sta tisíc litrů lihu běžně neprodáváme," řekl mluvčí ústeckého celního ředitelství Jiří Nejedlý. Většinou prý prodávají elektroniku.

Deset cisteren

Množství čtyřiadevadesáti procentního lihu nebylo vůbec malé. Vešel by se do zhruba deseti cisteren.

Nikdo ho ale hrdlem neprolije. Firma, která líh koupila za více než tři miliony korun, z něho drinky dělat nebude. „Dlouhým skladováním utrpěl. Proto jej použijeme výhradně pro technické účely," vysvětlil Jiří Barnet. Jméno firmy, která nyní líh vlastní, ale neprozradil. Dodal, že  může skončit například v ostřikovačích, dá se použít na odmašťování, případně bude denaturovaný.
Společnost koupila líh za vyvolávací cenu, litr za 10,50 korun, což je asi o šest korun méně, než za kolik se prodává na trhu. Byla ale jediná, kdo o něj měl zájem. Licitátorka se sice Jiřího Barneta snažila přesvědčit, aby dal více, ale neuspěla.

„S tím by asi můj šéf nesouhlasil," pobavil hbitou odpovědí Jiří Barnet všechny, kteří dražbu sledovali.

Peníze do rozpočtu

Celníci jsou s tím, jak líh prodali, spokojení. Z utržených peněz zaplatí náklady na jeho skladování. Firma si ho musí do 15 dnů odvézt. Zbytek skončí ve státním rozpočtu.

Podle Jiřího Nejedlého to nejsou jediné peníze, které stát díky dražbě získá. Nový majitel za něj bude muset odvést ještě spotřební daň. Ta je mnohem vyšší než samotná cena lihu – kolem 80 milionů korun. Firma také bude muset zaplatit DPH.