Nadprůměrné množství bylo dáno jednak tím, že se zde pěstoval chmel, jednak měl průmyslový kraj na vaření piva peníze. Pivovar tehdy prakticky stával v každém městě a větší vesnici. Jenže přišla 1. polovina 20. století, která přinesla destrukci české pivovarnické tradice. Mohla za to hospodářská krize a především obě světové války.

Nefunkční pivovar stojí také v Bílině. Město by chtělo jeho oživení. Hledá partnera.
„Myslím, že je velmi reálně blízká naděje na rekonstrukci bílinského pivovaru. Vstoupili jsme do jednání s velkou českou společností a po prezentaci jejího generálního ředitele v radě města byli všichni přítomní radní potěšeni realistickou vizí potencionálního investora. Mělo by se jednat o multifunkční centrum, kde mají zájemci i představu o oživení výroby piva. Prokázali se skvělými referencemi a bohatými zkušenostmi, i v oboru pivovarnictví. Postavili v porevoluční době v Čechách první a jediný nový pivovar na zelené louce a k tomu i překvapivě úspěšný a prosperující. Celá věc se bude projednávat i 24.6. na zastupitelstvu města,“ uvedl pro Deník Roman Šebek místostarosta města Bíliny.

Pivovar vybudovali před více jak dvěma sty lety Lobkowiczové a pivo se v něm vařilo ještě v sedmdesátých letech minulého století.
Objekt se skládá z hlavní prostřední budovy, ve které byly umístěny všechny potřebné technologie k výrobě piva. Další dvě křídla potom sloužila jako administrativní nebo technické zázemí. (pem)