Hlavní program pro děti proběhl během sobotního odpoledne. Už samotný příchod po hlavní cestě nechával tušit, že na samém vrcholu to bude žít. Po cestě k hlavní bráně se táhl dlouhý had lidí. Nedočkavci zvolili rychlejší tempo, maminky s kočárky a starší lidé s dětmi stoupali k hradu pozvolna. U hlavní brány se pak u pokladny tvořila fronta.

close Z pohádky do pohádky, Doubravka, 2015 zoom_in Projít vstupní bránou znamenalo přesunout se z reality do pohádkové říše. Nejprve bylo potřeba uplatit loupežníky básničkou, aby vás pustili dál. I letos se ale nechali uchlácholit, takže vstup do areálu Doubravky, kde na děti čekaly pohádkové postavy, nebyl až takový problém.

Už kdysi tam žily pohádkové bytosti

Hrad Doubravka se tyčí nad Teplicemi a je často cílem pro turistické výlety návštěvníků Teplic, ale také je to dobrá procházka pro místní obyvatele. Sice do kopce, ale pohled do otevřené dlaně lázeňského města za ten výšlap určitě stojí. I pověst, která se v souvislosti s Doubravkou traduje, nabádá k tomu, že jde o pohádkově bájné místo: „Na vrcholu Doubravky podle pověstí žila zlá čarodějnice. Kdo jí přišel do cesty, toho zahubila. V noci létala kolem své skalní sluje a hrozným křikem plašila sovy, které tam s ní žily. Jednoho dne se pod Doubravkou objevil neznámý rytíř a čarodějnici probodl kopím. V předsmrtném boji zanechala na jakémsi balvanu otisky svých chodidel, které si lidé dlouho na úpatí Doubravky ukazovali. Vyprávělo se tu také o kouzelné růži a o pokladech v hoře ukrytých."

A je to právě Doubravka, kterou si organizátoři sobotní akce zvolili už poněkolikáté pro jakési zhmotnění pohádek pro děti. V minulosti se podobná akce už konala v Oseku na hradě, nebo v Kostomlatech, ale proslýchá se, že právě Doubravka se teď stala domovským pohádkovým hradem a bude tomu tak vždy v první sobotu v září.

Pohádka na každém kroku

close Z pohádky do pohádky, Doubravka, 2015 zoom_in Jakmile jsme v sobotu odpoledne prošli bránou, čekala na nás pohádková říše. Děti u vstupu dostaly kartičky, na kterých bylo vyobrazeno několik pohádkových postav. A ty musely v areálu hradu potkat a splnit u nich úkoly, které jim postavičky z pohádek přichystaly. Takže zatímco pod věží na nejmenší číhal Rumcajs s Mankou, a nebo o kousek dál čekala Červená Karkulka s vlkem a košíčkem plném sladkostí, tak na druhé straně hradu mohly děti potkat družinu Šmoulů.

Po cestě do strašidelného pekla, vytvořeného ve sklepích Doubravky, kde si dítko zahrálo karty a kostky s Luciferem, jsme ještě měli to štěstí, že se nám do cesty na hradbách připletl Ferda Mravenec. Museli jsme pak ještě najít Bílou paní a taky potkat Honzu. Pohádkových postav bylo požehnaně, včetně víl, které měly pro děti bonbony.

O doprovodný program se na Doubravce starala například žlutočervená dvojice kutilů Pat a Mat. Jezdilo se na koních a oslíkovi, k vidění byla také malá domácí zvířata. A jaká by to byla pohádka bez pořádného trůnu. Na něm se děti mohly vyfotit s královnou a králem, kteří nad celou akcí drželi ochrannou ruku.

close Z pohádky do pohádky, Doubravka, 2015 zoom_in Nádvořím hradu, kde nechyběly stánky s občerstvením a sladkostmi pro děti, se po celé sobotní odpoledne nesly pohádkové písničky. Kdo si vystál frontu, mohl nechat dceři nebo synovi namalovat obličej.

Večer se pak hrad Doubravka ponořil do tmy. A to doslova. Jindy reflektory nasvícená dominanta Teplic, což je vidět ze širokého okolí, zůstala během sobotního večera zahalena černočernou tmou. Pohádkové bytosti se proměnily v hrůzné postavy. Na dospěláky čekala stezka odvahy na Doubravce doplněná různými efekty.

Podívejte se na fotografie ze sobotní akce, třeba se tam najdete…

----------------------------------------------------------------------------