Předepsanou devadesátku tu ale ne všichni řidiči dodržují, což potvrdila i naše cesta z Telic do Bíliny a zpět. Redakční vůz tu předjelo hned několik vozidel, včetně nákladních, přičemž na tachometru jsme měli „povolených" devadesát.

Uvidíme, co to přinese

Na čtyřproudové silnici mezi Mostem, Bílinou a Teplicemi by se mohlo v příštím roce jezdit rychleji. Počítá s tím materiál ministerstva dopravy. To chce na vybraných úsecích kvalitních českých silnic zvýšit rychlost na 110 km/h místo dosavadních 90 km/h. Plán si vyžádá legislativní změny, například novelu zákona o pozemních komunikacích.

„Chceme to udělat tak, aby legislativní změny proběhly v průběhu letošního roku," uvedl premiér Petr Nečas. Rychlost by se pak podle něj mohla zvýšit přibližně na začátku příštího roku.

Ministerstvo již vybralo zhruba 24 úseků silnic první třídy, kde by zvýšení rychlosti přicházelo v úvahu. Jsou mezi nimi i silnice Most Bílina, Bílina Teplice či Chomutov Křimov. Všechny úseky ponesou označení jako silnice pro motorová vozidla. Většina současných rychlostních silnic označených touto značkou by se pak po dílčích úpravách přeměnila na dálnice. Nezbytné náklady na přeznačení vybraných rychlostních silnic na dálnice Ředitelství silnic a dálnic odhadlo na 3,5 milionu Kč.

„Víceméně s tím problém není. Vycházíme z toho, že se to bude týkat výhradně komunikací, které splňují parametry dálničních nebo rychlostních komunikací," řekl šéf z Ředitelství dopravní policie CR Leoš Tržil. Podle něho silnice, u nichž se počítá se zvýšením rychlosti, musí splňovat podmínky pro bezpečné připojování aut i jejich sjezd, mimoúrovňová křížení či směrově dělené vozovky.

Zvýšení rychlosti by uvítaly i některé autoškoly. „Určitě to bude lepší. Když se jede devadesát, brzdí to provoz," řekl instruktor autoškoly v Ústeckém kraji M+M Lukaščuk Jan Rožek.

Ministerstvo si od změny slibuje úsporu peněz na výstavbu, protože stavba rychlostních silnic s dálničními parametry se podle současného pojetí nejeví jako ekonomicky efektivní. Počítá proto se zmírněním parametrů pro budování rychlostních silnic, což si ale vyžádá snížení rychlosti na 110 km/h.

Že mohou motoristé jet rychleji, poznají tak, že na vjezdu bude stát modrá značka Silnice pro motorová vozidla, na níž se normálně smí jezdit 130 km/h, a následně značka pro omezení rychlosti na 110 km/h.

Někteří řidiči se na větší rychlosti už těší: „Konečně to někoho napadlo, že se dá také jezdit rychleji po této silnici," napsal na toto téma do Deníku řidič Martin. Jsou ale také obavy, že rychlejší provoz nebude bezpečný. „Jezdím tudy do práce a občas tu zaznamenám nehody. V zimě to místy pěkně klouže," míní řidička Kamila.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

S VYUŽÍTÍM ČTK