Den v lázních

„V lázních vstáváme ráno v 6.30, přesně jako ve vesmíru a chodíme pít Bílinskou kyselku. Od osmi hodin probíhají procedury, zaměřené především na pohybový aparát. Odpoledne jsme absolvovali výlety, při kterých jsme obdivovali krásná historická místa a před večeří jsme si každý den užili půlhodinku v termálním bazénu. Večer jsme pak při procházce po zámecké zahradě krmili ryby a kachny nebo jsme se šli projít na Letnou. Lázně pro nás také zajistily jízdní kola, takže jsme mohli při projížďkách obdivovat, jak krásné je město Teplice ," popsal, jak probíhá pobyt v lázeňském městě, Roman Romaněnko.

V lázních v Teplicích bude do 28. června. Teď nabírá síly, protože ve vesmíru strávil při druhém letu 145 dní, první pobyt trval 188 dní. „Teď si trochu odpočinu, ale pak pomalu začne nová příprava na další let. Ideální věk kosmonauta je 37 až 50 let," uvedl Romaněnko.Vesmír a ruský kosmonaut Roman Romaněnko

Nutno dodat, že příprava k letu trvá pět let a jednu z klíčových rolí hraje zdravotní stav a fyzická kondice kosmonauta.

Pohled na Zemi

„Když se dívám z vesmíru na Zemi, nejsou vidět žádné hranice. Všechno vypadá velmi klidně a člověk nevnímá, že jsou někde nějaké války ale spíš to, jak vše obklopuje voda. Ten pohled se samozřejmě v průběhu pobytu mění. Na začátku si říkám, jak je dobře, že už nemusím absolvovat žádná lékařská vyšetření a nemusím dělat žádné testy, ale současně si uvědomím, že tu strávím ještě půl roku. Myslím často na svoji rodinu, protože i po přistání to neznamená, že budu s nimi. To je možné až ve druhé části rehabilitace. Ke konci už si říkám, že zatímco všichni si užívají někde u moře nebo grilují, já trčím ve vesmíru," popsal s úsměvem.

Na kondici musí myslet kosmonauti i při letu. „Ve vesmíru musíte denně 2 až 3 hodiny cvičit, jinak se vrátíte naprosto nepoužitelný. Často se stává, že musí kosmonautům po přistání hned nasadit kapačky, aby si tělo zvyklo, že už není ve stavu beztíže. A pokud chcete vědět, co mi kromě rodiny ve vesmíru nejvíc chybělo, pak mé oblíbené jídlo pelmeně."

Proč si pro rehabilitaci kosmonauta Romana Romaněnka vybrali právě teplické lázně, vysvětlil člen jeho rehabilitačního týmu Michail Potapov:

„Lázeňská rehabilitace je poslední etapou rehabilitace kosmonauta. Ta probíhá ve dvou fázích. První, trvající 30 dní, se odehrává přímo v kosmickém městečku. Druhá etapa je poté na lázeňské půdě ať už v Rusku, nebo v zahraničí. Výběr lázní souvisí s nároky a zdravotním stavem konkrétního kosmonauta. Ve stavu beztíže dochází k razantním změnám organismu, především ke změnám svalové hmoty. Proto je výběr zařízení klíčový. Ve stavu beztíže dochází k úbytku minerálů a k velkým změnám ve svalech. Kosmonaut často povyroste i o několik centimetrů.

Po dvou týdnech v Císařských lázních v Teplicích mohu říct, že náš výběr byl zcela správný, a to jsem lázní za svoji dlouhou praxi viděl už opravdu hodně. Je tu ideální klima, léčebně rehabilitační báze je na špičkové úrovni a nesmím zapomenout i na velmi přátelský přístup personálu. Děkuji všem, kdo se tu o nás starali. Na základě těchto nabytých zkušeností budeme teplické lázně doporučovat."