Ale dostatek práce mají celníci i dnes.

„Koncem minulého týdne přistihly hlídky ústeckých celníků na dálnici D8 celkem 26 řidičů, kteří neměli na předních sklech svých plechových miláčků vylepen dálniční kupon. Od řidičů hříšníků bylo vybráno za tento přestupek na pokutách 18 600 korun. Bohužel, kontrolou celníků bývají překvapeni i řidiči, kteří mají dálniční kupon.

U exitu 35 směrem na Doksany odhalila hlídka celníků i řidiče dodávkového vozidla Ford tranzit české imatrikulace, který sice dálniční známku vylepenou měl, jednalo se však o padělek," uvedl Jiří Nejedlý, mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj.

Padělky mezi námi

Nejedlý uvedl, že za posledních šest měsíců odhalili ústečtí celníci na dálnici D8 již 15 padělků dálničních kuponů. Zatím poslední padělek dálniční známky odhalili ústečtí celníci ve středu dne 25. listopadu u benzínové stanice ÖMV u Lovosic.

V těchto místech zastavila hlídka celníků ke kontrole dodávkové motorové vozidlo s ústeckou registrační značkou. Celníci odhalili padělaný dálniční kupon, neboť během kontroly dálničního kuponu a jeho ochranných prvků bylo zjištěno, že se jedná nejspíše o padělek.

Bohužel, podezření bylo potvrzeno. Řidiči z Trmic se tím zřejmě na první pohled „výhodný" nákup dálniční známky prodraží.

„V případě, že motorista vylepí na vozidle padělaný kupón, dopouští se přestupku. Vystavuje se tím riziku uložení pokuty za užívání zpoplatněných pozemních komunikací bez řádně uhrazeného časového poplatku, a to ve výši až 5000 Kč v blokovém řízení, nebo až 100 000 Kč ve správním řízení. Zároveň se vystavuje riziku možného trestního stíhání za spolupodílnictví na šíření padělaných kupónů," zdůraznil Nejedlý.

Nová podoba

Nové dálniční kupóny dostaly oproti stávajícím výrazně novou grafickou podobu. Byla také zvýšena jejich ochrana proti padělání.

Roční kupón bude mít nově tvar kruhu červené barvy. Měsíční bude ve tvaru čtverce modré barvy, a desetidenní bude ve tvaru trojúhelníku žluté barvy. Nová grafická i barevná úprava ulehčí hlídkám celníků kontrolu.

„Důležité je, že dálniční kupony budou na první pohled od sebe lépe rozpoznatelné," zdůraznil Nejedlý a k tématu dodal: „Stejně jako letos, též v roce 2016 bude celníky v rámci prováděných kontrol na zpoplatněných pozemních komunikacích nadále věnována zvýšená pozornost ověřování pravosti vylepených kupónů na vozidlech a jejich kontrolních ústřižků."

Pokud budou chtít řidiči „ušetřit" a riskovat jízdu dálnicemi bez kuponu, budou celníci a policisté inkasovat pokuty za dálniční kupony pro rok 2016.