Odborníci na počasí hledají nové místo pro umístění automatické meteorologické stanice v Teplicích. Zatím neúspěšně, a to i přesto, že pozorovatelé počasí dostanou za naměřené hodnoty finanční odměnu.

Problémy jsou dva: za prvé je potřeba pozemek o rozměrech zhruba 10x10 metrů bez vyšších překážek v okolí, jako jsou vysoké stromy a budovy, za druhé se nikomu zřejmě nechce každé ráno měřit sníh či spadlé dešťové srážky.

„Pro umístění je potřeba, aby se stanice nacházela přímo v Teplicích a mohlo se tak pokračovat ve více než stoletém pozorování. Pozemek je potřeba mít oplocený s možností připojení k elektrice. Nevhodná jsou místa uvnitř bloků budov a u vysokých domů nebo v lokalitě s větší výškou a hustotou stromů,“ vysvětluje amatérský meteorolog Roman Havlíček, který spolupracuje Českým hydrometeorologickým ústavem.

Nyní je stanice v severovýchodní části Teplic. Ale místo už není pro objektivní měření vyhovující. „Vzhledem k úpravám v okolí stanice přestává být pozemek pro pozorování vhodný,“ dodal Havlíček.

Meteorologové proto nyní hledají novou lokalitu i s pozorovatelem. Řada měření sice probíhá automaticky, některé jevy však musí zaznamenávat člověk.

„V zimě je to v 7 hodin ráno měření nově spadlého sněhu a celkové sněhové pokrývky, jinak je to například délka a průběh srážek nebo délka trvání mlhy a dohlednost,“ uvedl Havlíček.

Práce pozorovatele je nejvhodnější pro čerstvé důchodce nebo pracující, kteří vykonávají činnost z domova. Za prováděné pozorování a pronájem pozemku pak náleží odměna zhruba 20 tisíc korun ročně. Zájemci se mohou obracet telefonicky či e-mailem přímo na ČHMÚ Ústí nad Labem.

„Je důležité, aby stanice mohla být na jednom místě co nejdéle, minimálně 10 let. Cílem jsou homogenní pozorování,“ doplnil Havlíček.