To, že jsou jako cyklisté také oficiálně řidiči, si neuvědomují. Nic na tom nemění, že v tomto případě pouze nemotorového vozidla. „Jak jsem zjistil, mezi cyklisty není toto příliš známé, mnozí cyklisté jezdí po komunikacích pod vlivem alkoholu v domnění, že se ničeho nedopouští, protože jízdní kolo není motorové vozidlo. Cyklistům za toto porušení zákona hrozí obdobná sankce jako za řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu," pronesl velitel MP Dubí Tomáš Pykal.

Lidé hřeší často na to, že o řidičský průkaz v případě opilosti za řídítky kola přijít nemůžou. A ani o tzv. body. Při nejhorším však mohou zchudnout o pěkných pár tisíc korun. „V případě zjištění alkoholu u cyklistů řeší věc příslušný správní orgán. Cyklistovi, který 'nadýchal' do jednoho promile alkoholu, hrozí ve správním řízení bloková pokuta až 50 tisíc korun, stejný trest hrozí i v případě, že odmítne dechovou zkoušku, či se odepře podrobit vyšetření, zda není ovlivněn alkoholem, nebo jinou návykovou látkou. Při zjištěné hodnotě nad jedno promile musí cyklista počítat mimo pokuty i s možností, že jeho jednání bude kvalifikováno jako přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, kde mu může být kromě peněžitého trestu uložen trest odnětí svobody až na jeden rok, pokud by pod vlivem alkoholu způsobil nehodu, trestní sazba se může zvednout až na tři léta. Vždy však závisí na každém jednotlivém případu, výsledcích policejního vyšetřování a okolnostech, za kterých k nehodě došlo," uvedl policejní tiskový mluvčí Daniel Vítek z Teplic.

Jen do konce letošního dubna řešili policisté na Teplicku už šest dopravních nehod, které zavinili cyklisté, z toho ve čtyřech případech byla pozitivní zkouška na přítomnost alkoholu u cyklisty. A to se dá říci, že cyklistická sezona je teprve na začátku.

Největší počet nehod, při kterých jsou účastníky cyklisté, řeší policisté logicky v letních měsících, například v průběhu července loňského roku vyšetřovali na Teplicku 11 nehod, které zavinili cyklisté, z toho v jednom případě pod vlivem alkoholu, v srpnu to bylo dokonce 16 dopravních nehod, také tehdy při jedné kolizi sehrál roli alkohol.

Jak vyplývá z varování policie, lidé si často neuvědomují, že zákonem o provozu na pozemních komunikacích se musí řídit také cyklisté. „Alkoholem ovlivněný organismus pomaleji reaguje na podněty. Díky tomu má řidič horší reakce a odhad vzdálenosti. Při vyšších dávkách dochází k poruše rovnováhy a soustředění. Cyklista může svým stylem jízdy způsobit i smrtelnou dopravní nehodu. Zejména v období prázdninových měsíců, kdy se cyklisté vydávají na různé výlety, musí mít na paměti, že občerstvení ve formě několika piv, případně jiného alkoholu, si musí odpustit a zvolit pro osvěžení nealkoholické nápoje," poukázala policie. (kos, pem)