Pamětní list od Sdružení hornických a hutnických spolků ČR převzal o víkendu v Havířově Pavel Chaloupka (na snímku vpravo) z rukou havířovského primátora Daniela Pawlase.

„Jsme vděční za toto ocenění, je to pro nás obrovská čest. Zásluhy na tom mají všichni, kteří přiložili ruku k dílu a podporují nás v naší činnosti," řekl Pavel Chaloupka z Krušnohorské důlní a dodal: „Předání ceny bylo velmi emotivní. Někteří horníci měli slzy v očích. A proč porota vybrala z velké konkurence zrovna nás? Asi se jim líbilo, že v naší štole děláme všechno sami. Za skromných finančních podmínek. A taky ocenili autentičnost štoly. Až mi jednou nebudeme, tak po nás zůstane dobový důl bez chromových zábradlí apod.. Tedy tak jak byl v 15. století a ne tak jak platily báňské předpisy v 21. století."

Chaloupka ve štole působí již 28 let. Rukama mu prošly tuny horniny a čištěním a zpřístupňováním kilometrů chodeb strávil moře času. „Stále mě to baví. Když vidíte a slyšíte ty lidi, kteří k nám přijedou, jak jsou nadšení, tak vás to žene dál a dál."

Kopie ceny Český Permon včetně pamětního listu budou brzy vystaveny u vstupu do štoly. Šachta Lehnschafter je součástí rozsáhlého důlního komplexu na těžbu především stříbra, který byl využíván až do roku 1858. První novodobí nadšenci ho objevili v roce 1987 a začali s jeho odkrýváním. Zatím bylo objeveno 12 pater s 12 kilometry chodeb sahajících do hloubky 250 metrů. „Chodby byly zasypané, bylo potřeba odklidit desítky tun materiálu," uvedl Chaloupka, jenž stojí u myšlenky alespoň část důlního systému zpřístupnit od samého začátku.

„Unikátem prohlídky je, že některé chodby jsou původní. Jsou to chodby, které zavezli horníci zbytkovým materiálem, když se dostávali na stříbro v nižších patrech. My takovou chodbu postupně vyčistíme a zbude pak originální chodba. Malá a úzká. Člověk se musí dost přikrčit, aby jimi prošel," chlubí se. (kos)