„ Pro obec je to velmi významné výročí. Je velmi důležité, že obec vydržela a dále se rozvíjí. Má svou tradici. Ta vyplývá z historických událostí,“ říká starostka Vlasta Michálková. Má na mysli to, že původní Zabrušany musely na konci 18. a počátkem 19. století ustoupit těžbě a jen díky dvěma podnikatelům vyrostly nedaleko nové Zabrušany, jejichž tradice trvá dodnes.
Velkolepé oslavy na které se obec dloho připravovala nakonec sklidily velký úspěch. Vždyť jakpak by ne, bohatý program, moderátor Alexandr Hemala, zpěvačka Petra Černocká i bavič Vladimír Hron byli zárukou dobré zábavy.
„Mne osobně zaujal projev paní starostky Zabrušan, kterým zahájila oslavy. Ve svém vystoupení se v kostce dotkla historie obce a také jmenovala význačné osobnosti, které se tam narodily. Toho si jako rodák a pamětník obce velmi cením,“ vyjádřil spokojenost návštěvník oslavy Arnold Holl z Krupky. Arnold Holl ocenil také bohatý program a setkání ve škole bývalých žáků, dnes již šedesátníků.
K osmistému výročí založení obce Zabrušany se obecní úřad obce rozhodl nechat vydat pamětní mince. Ty by měly být brzy k dostání právě na obecním úřadě. Vlasta Michálková očekává, že mince by mohly na obecní úřad dorazit během tohoto či nejpozději přístího týdne.
Starostka ještě upřesnila, že je objednáno 200 poniklovaných mincí a 5 pozlacených. Zájemci si památku s budovou obecního úřadu na rubu a znakem obce na líci budou moci koupit za zhruba 40 korun v případě poniklované. Pozlacená mince bude přirozeně dražší a přijde na asi 270 korun.