Spolek z Teplicka začal se záchranou životů mladých zvířat v letošním roce. „S tím nápadem jsem přišel já, protože jsem zemědělec. Když to při sekání odneslo srnče, nebyl to hezký pohled,“ řekl Jiří Beran, hospodář Mysliveckého spolku Bořislav-Žim.

Spolek je velmi úspěšný, jelikož už letos zachránil osmnáct zvířat. „Samozřejmě nám pomáhá dron, bez toho to nejde. Dohromady jsme čtyři. Jeden ovládá dron, ostatní chodí a hledají zvířata,“ doplnil Beran.

Dobrovolníci se k akci schází brzy ráno. Velmi jim při hledání mláďat pomohla moderní technologie. Využívání dronů s termokamerou mnohonásobně zefektivní a zrychlí jejich práci. Navíc není potřeba tolik lidí jako v době, kdy ještě drony nepoužívali.

„Kolikrát jdeme už v půl páté ráno. Běháme s bedýnkami a přiklápíme zvířata, která najdeme. Počkáme, až se vše poseká, bedýnku zvedneme a o srnče už se postará jeho matka, která si ho odvede,“ zmínil.

Klíčem k úspěchu celé akce je spolupráce se zemědělci i myslivci. „Samozřejmě se musíme domluvit s uživateli pozemků, nemůžeme jít na cizí pozemek bez dovolení. Všichni s námi spolupracují,“ konstatoval.

Myslivecký spolek Bořislav - Žim letos zachránil už 18 zvířat. | Video: Myslivecký spolek Bořislav - Žim

Přibírat nové členy zatím není potřeba. „Na toho jednoho drona je nás akorát. Spíše bych rád vyzval ostatní spolky, aby se záchranou začali taky,“ vyzývá ostatní Beran, který na závěr dodal: „Dotace jsme na to nedostávali, ale slyšeli jsme, že by měly být vyhlášené. Tak uvidíme.“