Kraj plánoval, že první záchytka bude v mostecké nemocnici „Vyčíslení nákladů, které nám nemocnice na zřízení dala, je neskutečně vysoké. Nemysleli jsme si, že to bude tolik peněz," uvedl hejtman Oldřich Bubeníček.

Vedení nemocnice odhadlo náklady na nutné stavební práce a vybavení záchytky až na 10,8 milionu korun. Roční provoz včetně platu personálu až na 14,7 milionu korun.

Podle hejtmana si takovou částku nemůže napjatý rozpočet kraje dovolit. „Je to škoda. Most byl ideální. Navíc ředitel místní městské policie slíbil, že by zde měli služebnu strážníci, kteří by s opilými lidmi pomohli," dodal hejtman Bubeníček.

Nově se proto zrak krajských radní upírá na Teplicko, k nedaleké Bílině. Zde navíc poslední záchytka v kraji ještě v devadesátých letech minulého století fungovala. „Prostory by šlo využít a i městskou policii má Bílina poměrně početnou," tvrdí hejtman.

Vedení bílinské radnice ale zatím neví, zda by s něčím podobným město souhlasilo. „Nemám k tomu ještě potřebné informace. Budu mít s panem hejtmanem tento týden jednání a chci se ho na to zeptat," řekl bílinský starosta Josef Horáček.

Tvrdí, že jako starosta by nějakou záchytku v kraji přivítal, protože se samozřejmě město s opilci také potýká. Problém je opět v tom, jak platit provoz.

„Kdo by na provoz přispíval a kdo by hradil poplatky za hospitalizované, když nezaplatí. My bychom je pak nemohli vymoci. Podílela by se na tom další města nebo kraj?" vysvětlil své otázky starosta Horáček.

Krajští radní plánují vybudovat dvě záchytky. Další má být ve východní části kraje. Buď na Ústecku nebo Děčínsku. Letos ji ale prý určitě zřídit neplánují. (vl)

Záchytka v Bílině: 1965 - 2001

Na výstavě Bílina zmizelá a nalezená, která byla v Bílině k vidění v létě roku 2010, si mohli návštěvníci mimo jiné prohlédnout i síťové lůžko, které bylo v letech 1965 až 2001 na Záchytné stanici Nemocnice s poliklinikou v Bílině. Vždy se užívalo jen na nezbytnou dobu (až 12 hodin) pro alkoholem intoxikované, agresivní pacienty, kteří ohrožovali sebe i personál záchytky. Záchytná stanice byla v Bílině provozovaná od roku 1965 s kapacitou až čtrnácti zachycených pacientů v části mužské a ženské. Pro většinu pacientů byla k dispozici klasická zdravotní lůžka ve dvou pokojích, pro menšinu nejagresivnějších dvě síťová lůžka a tři místnůstky se zjednodušeným vybavením.

Záchytná stanice v Bílině byla druhou v republice po Praze „U Apolináře" primáře MUDr. Skály. Spádovou oblast, o kterou bílinská záchytka pečovala, tvořilo rozsáhlé území sedmi okresů Chomutov, Most, Louny, Teplice, Litoměřice, Ústí a Děčín. V polovině srpna 2001 došlo k ukončení činnosti Záchytné stanice v Bílině v důsledku změny územního členění ČR z okresního na krajské a změny představ o jiné koncepci této péče v Ústeckém kraji. Od té doby agresivní opilci končí v nemocnicích, kde obtěžují ostatní pacienty a napadají personál . (ot)