PIŠTE DO DISKUZE, JAK SE VÁM LÍBILY OSLAVY (diskuze je připojena pod článkem)

ON LINE zpravodajství ze soboty a neděle:

Teplice slaví zahájení lázeňské sezony. To znamená desítky tisíc lidí ve městě.

U všech pěti scén jsou k mání tři typy mobilních záchodů, tak zvaných TOI TOI. Celkem jich letos pořadatelé rozmístili 37, z toho 4 invalidní. K nim je nutno připočítat tři mobilní pisoáry pro pány a nově také dva exkluzivní dámské splachovací mobilní WC s obsluhou. Nabídnou teplou vodu, dostatek toaletního papíru a relativní soukromí, to vše za pouhých 5 korun. Jeden najdeme u velké scény naproti Ptačím schodům, druhý u lázeňského domu Beethoven, poblíž stanu zdravotníků.

Toaleta stojí rovněž v parku za Casinem 777, kde se děti budou moci svézt na koních a další u zdi poblíž bývalého koupaliště v Zámecké zahradě, kde budou mít stanoviště lukostřelci.
Po oba víkendové dny budou navíc s rozšířenou provozní dobou otevřeny veřejné záchodky na Benešově náměstí a v sobotu toaleta v Prioru na náměstí Svobody.

V průběhu lázeňské sezony bude jako každoročně uzavřen střed města v okolí lázeňských čtvrtí, domů a parků, kde budou probíhat oslavy. Omezení se nebudou týkat objízdné trasy za zavřenou Nákladní ulici. Provoz bude veden kolem vlakového nádraží. Oproti předešlým letům nebude pro dopravu uzavřen šanovský ovál. Na dopravu ve městě budou dohlížet hlídky policistů ve spolupráci s městskou policií. Na veřejný pořádek budou dohlížet zesílené hlídky pořádkové policie, taktéž ve spolupráci s MP. Další případné posily a opatření jsou závislé na vývoji aktuální situace, která bude monitorována.

Po dobu konání slavností je lepší do centra vůbec nezajíždět a zaparkovat zdarma například na parkovišti v Alejní ulici. Pro přespolní je lepší využít k cestě do Teplic autobus či vlak. Omezené možnosti k parkování jsou pro řidiče k dispozici také v okolí fotbalového stadionu, u nové sportovní haly a pod mostem u okresního soudu.

K obnovení tradice slavností město Teplice přistoupilo v roce 1995. Od té doby se laťka kvality kulturního víkendu postupně zvyšuje. Od roku 2004 byl organizátorem oslav pověřen Dům kultury Teplice. Na finančním zajištění se podílejí tři složky - město Teplice, sponzoři a provozovatelé atrakcí i stánkaři, kteří se na oslavách objeví.

Zahájení lázeňské sezony v Teplicích je tradičně spojené s bohatým víkendovým kulturním programem.

PROGRAM ZAHÁJENÍ LÁZEŇSKÉ SEZONY SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE

Sobota:

Sobotní den provázelo svěcení pramenů, slavnostní průvod, historický jarmark a řada dalších akcí.

O slavnostní zahájení se v oficiální části postaral primátor města Jaroslav Kubera, který v doprovodu ředitele teplických lázní otevřeli letošní sezonu.

Následovalo svěcení pramenů

Na náměstí u zámku jsou ukázky dobových řemesel

Tradice oslav má hluboké kořeny. V úvodu minulého století se konaly spíše k ukončení než k zahájení lázeňské sezony. Za první republiky představovaly především prezentaci jednotlivých spolků a řemeslných cechů z města. Současný termín konání, poslední týden v květnu, též nebyl zvolen náhodně. Slavnosti v tomto období probíhaly podle historických pramenů i v minulosti. K obnovení této tradice oslav město společně s lázněmi přistoupilo v Teplicích poprvé v roce 1995. Od té doby se laťka kulturního víkendu v květnu udržela.

Kdy začínáte s přípravami, pane řediteli Domu kultury Přemysle Šobo?

Příprava slavností začíná den poté, co skončil jeho předchozí ročník. Obvykle si jako první uděláme vyhodnocení toho, co se povedlo a naopak. Z chyb se snažíme poučit. Zhruba půl roku předem začínáme oslovovat interprety. Nejvíce práce je obvykle v únoru a březnu, kdy se uzavírají všechny smlouvy a připravujeme konečnou verzi programu.

K trhákům večerního programu patřilo například vystoupení skupiny Support Lesbiens

A o uzavření sobotního dne se postaral tradiční velkolepý ohňostroj, který byl doprovázen hudbou.

Podívejte se na galerii, kde je okolo stovky fotek z oslav, ze sobotního dne.

NEDĚLE:

I na neděli pořadatelé nachystali bohatý kulturní program doplnění doprovodnými akcemi.

Na kolotoče můžete například zajít na parkoviště za poštu a nebo vedle bývalé budovy VZP, či vedle domu kultury a Prioru.

I v neděli do Teplic zavítaly desítky tisíc lidí. V pozoru je policie.

Tepličané mají opět možnost navštívit jednu z cenných teplických památek – kapli ve stylu
Beuronské školy. Je to mj. příležitost zhlédnout kapli po rekonstrukci podlahy a štukové výzdoby,
kterou kaple prošla v zimě a na jaře.
Po celou sobotu a neděli od 10 do 17 hodin je kaple přístupná z Alejní ulice. Kromě samotné
výmalby beuronské umělecké školy v interiéru tu bude možné spatřit výstavu výtvarných prací
studentů gymnázia, jejímž kurátorem je František Halama.

V průběhu lázeňské sezóny je jako každoročně uzavřen střed města v okolí lázeňských čtvrtí, domů a parků, kde probíhají oslavy. Omezení se nebudou týkat objízdné trasy za zavřenou Nákladní ulici. Provoz je zde veden kolem vlakového nádraží. Oproti předešlým letům není pro dopravu uzavřen šanovský ovál. Na dopravu ve městě dohlíží hlídky policistů ve spolupráci s městskou policií. Na veřejný pořádek budou dohlížet zesílené hlídky pořádkové policie, taktéž ve spolupráci s MP. Další případné posily a opatření jsou závislé na vývoji aktuální situace, která bude monitorována.

Poznatek z historie:

Ohňostroj zavedla agentura Samuel, kterou si v roce 1995 najal tehdejší Městský úřad Teplice a lázně. Tehdy byla obnovena tradice slavností. Oslavy ale tehdy ještě byly pouze v sobotu. Program byl sladěn do historické podoby. V dobových kostýmech se v teplických ulicích promedánovali nejvýznamější lázeňští hosté. Najmutéí herci z ústeckého hereckého studia představovali evropské panovníky, hudebníky a jiné významné osoby.

Podívejte se na aktuální fotogalerii.

V průběhu týdne se budeme oslavám věnovat ještě na webových i papírových stránkách teplického deníku…