VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby: Odvolila krásná Taussigová i primátor Teplic

Teplicko - Dnes ve 14 hodin odstartovaly volby do zastupitelstev měst a obcí. A jak to vypadá, podobně jako před čtyřmi lety v Krupce ani letos nebudou některé boje o posty na radnicích bez problémů a férové. Policie vyšetřuje údajné uplácení voličů v Bílině. Kde se za hlasy pro konkrétní lidi měly nabízet tři stovky. Konkrétní obvinění ale nepadlo.

10.10.2014
SDÍLEJ:

V pátek stihla odvolit i Miss sympatie 2002 Lenka Taussigová-Kocmanová z Duchcova. Ve volební místnosti jí asistoval manžel i dva malí synové. Foto: Deník/ Z. Traxler

----------------

K VOLBÁM JSME ZAZNAMENALI 

- V pátek stihla odvolit už i Miss sympatie 2002 Lenka Taussigová-Kocmanová z Duchcova.  Ve volební místnosti na ZŠ J. Pešaty jí asistoval manžel i dva malí synové.

- Navštívili jsme i volební místnost v jižním města Duchcov. Tato čtvrť je proslavené pochody DSSS a také tím, že v ní žije dost Romů. Kupčení s volebními lístky jsme nezaznamenali.  „Já budu volit dělníky," hlásil před volební místnosti našemu fotografovi s úsměvem na rtech  jeden z místních Romů.

- V Dubí probíhají volby klidně. „Kampaň všech zainteresovaných stran proběhla bez nějakých větších šarvátek. Samotný průběh hlasování by měl proběhnout standardně. Nemáme informace o tom, že by u nás mělo docházet k nějakému kupčení s hlasy," řekl v pátek odpoledne starosta Dubí Petr Pípal.

- Navštívili jsme volební místnost v hasičské zbrojnici v dubské čtvrti  Mstišov. Cestu si do ní našel i 89letý důchodce. „Šel jsem procházkou. Chodím ke každým volbám. Dříve jsem seděl i v komisi, ale teď už jsou tam samozřejmě mladší," usmál muž, kterého v únoru čeká oslava kulatých narozenin.

- V Teplicích odvolil mezi prvními i primátor Teplic Jaroslav Kubera s chotí. Tradičně přišel hned těsně po otevření volební místnosti. A jaký očekává výsledek? „Ideální by bylo, abychom dostali tolik hlasů a tolik mandátů, abychom měli v zastupitelstvu většinu," řekl už dříve Jaroslav Kubera, který je v čela Teplic 20 let.

- Podezření na kupčení s hlasy prošetřuje policie v Lovosicích, Bílině a Litvínově. Podle Bartošové prověřovala údajné kupčení v teplických Proseticích. Na nákup hlasů upozornilo na facebooku kandidující hnutí Volba pro Teplice. "Ověřili jsme situaci na místě. Nebylo zjištěno žádné kupčení s hlasy ani jiný pokus o manipulaci voleb," doplnila Bartošová.

-------------------

Policie dohlíží na volby právě v Krupce. Zde radnice požádala o dozor také agenturu Amnesty International. A ve společném memorandu, které podepsali signatáři reprezentující více jak 75 % členů tamního zastupitelstva města, uvádí, že „důrazně odmítají jakékoliv pokusy a činy, které by mohly nadcházející volby do zastupitelstva města poškozovat, ohrožovat jejich regulérnost a férovost, a případně i posloužit neúspěšným kandidujícím volebním stranám k jejich následnému zpochybňování."

Velké očekávání na výsledky se předpokládá v Teplicích, kde minulé volební období měla jasnou převahu v zastupitelstvu ODS. Zůstane i nadále lázeňské město „modré"? A nebo dojde k převratu? Skončí po 20i letech Jaroslav Kubera v čele města? To mají dnes a zítra v rukou voliči.

Podívejme se na letošní komunální volby na Teplicku v zajímavých číslech.

TVOŘTE S NÁMI NOVINY
Všimli jste si „kupčení" s hlasy, nebo dalšího nestandardního chování okolo voleb? Napište to emailem na teplicky@denik.cz a my se Vám ozveme!

Byť je Bílina až druhým největším městem našeho regionu, co do počtu lidí na kandidátkách ale jasně předčila i bývalé okresní město Teplice.

Je to dáno tím, že právě v Teplicích snížili nově počet zastupitelů na 27, zatímco v Bílině jich je 30.

V Teplicích budou obyvatelé vybírat na hlasovacím lístku „pouze" ze 243 lidí, v Bílině mají voliči těžkou hlavu, protože počet kandidátů přesáhl tři stovky a pro vykřížkování plachty s hlasovacím lístkem je potřeba velký prostor na stole.

Do letošních komunálních voleb se v rámci okresu zapojilo dvaatřicet různých stran a sdružení. Kandidátní listiny ve všech 34 městech a obcích čítají celkový seznam obsahující 2200 lidí. Počet volených zastupitelů se v každé obci může lišit. Někde volí sedmičlenné zastupitelstvo, někde má devět členů a nejvíce v již zmíněné Bílině, kde je počet křesel v místním zastupitelstvu ustanoven na čísle třicet. V Teplicích volí lidé sedmadvacet zastupitelů.

Nejvíce lidí do letošních voleb nominovali letos komunisté, pokud tedy pomineme kandidáty bez politické příslušnosti. Věkový průměr je 47 let. Nejstarším kandidátem je šestaosmdesátiletý Lubomír Dvořák, který kandiduje za ODS v Duchcově. Nejmladšími jsou osmnáctiletí studenti Dominik Feri za Moje Teplice TOP 09 v Teplicích a Kristýna Svobodová ze KSČM v Bystřanech.(pem)

-----------------

POZOR: MÍSTA, KDE SE VOLÍ

Katastrální úřad vytvořil „ Registr územní identifikace adres a nemovitostí" ve kterém jsou jednotlivé nemovitosti přiřazeny ke konkrétním volebním okrskům.  Dříve mohlo Město (Městský úřad) ovlivnit, do které volební místnosti občané půjdou volit. Od 1. 1. 2014, kdy byl propojen systém „Registr územní identifikace adres a nemovitostí" s  „Identifikačním systémem evidence obyvatel", a již nelze ze zákona upravovat příslušnost do určitých volebních okrsků.

Reakce z Dubí:Starosta Dubí Petr Pípal

"Nevím, zda je to krok k lepšímu, ale u nás dochází k takovým paradoxům, jako je například, že někdo ze svého okna kouká na volební místnost, a pokud je na hranici katastrálního území, tak může spadat do sousedního volebního okrsku a má to do své volební místnosti kilometry. Nám se to také moc nelíbí, způsobilo to městu spoustu problémů, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. I když divný tak, ale zákon je zákon. Pokud by někomu z obyvatel, například ze zdravotních důvodů, dělalo problém dojít do vzdálenější volební místnosti, stačí zkontaktovat vedoucího odboru vnitřních věcí pana Bc. Pšeničku telefonním čísle 417554613, který zajistí vyslání členů volební komise s přenosnou volební schránkou přímo do bytu," říká starosta Dubí Petr Pípal.

--------------------

Než půjdete k urně, nezapomeňte…

1. …vzít s sebou občanský průkaz, nebo cestovní pas. Pokud cestovní doklad nemáte a občanku máte prošlou, není nic ztraceno. O nový občanský průkaz můžete požádat dnes, někde i zítra. Potřebuje k tomu rodný list či řidičský průkaz a dvě fotografie. Nový doklad vám příslušný městský či obecní úřad vystaví na počkání zadarmo a platit bude měsíc.Ilustrační foto.

2. …jste-li občanem některého z členských států Evropské unie, máte právo volit do zastupitelstva měst a obcí, i když v Česku nežijete trvale. Rozhodl o tom nedávno Krajský soud v Brně na podnět slovenského občana. Ve volební místnosti se musíte prokázat potvrzením o přechodném pobytu. V Česku žije takových lidí přes sto tisíc.

3. …prostudovat hlasovací lístky. Ty byste měli mít už minimálně dva dny ve schránce. Pokud jste je neobdrželi, nebo ztratili, náhradní dostanete ve volební místnosti. V 27 volebních obvodech se vybírají i senátoři. Do schránek dostanete obálky jen pro první kolo senátních voleb. Do urny vkládejte jen jeden lístek se jménem vybraného kandidáta. Úřední obálka pro senátní volby má žlutou barvu, pro komunální šedou.

4. …že hlasování do zastupitelstev měst a obcí je poměrně komplikované. Pokud jste obyvatelem velkého města, budete volit jak do městské části, tak na magistrát. A hlasovací lístek může – jako v Praze – pokrýt celý stůl. U jednotlivých kandidátů je uvedeno jejich profesní zaměření, ale nemusí jít o povolání. Uchazeči se vám představují nějakým charakteristickým rysem, vynalézaví jsou v tomto směru hlavně piráti.

5. …že váš hlas je platný, pokud správně označený lístek vložíte do obálky a vhodíte ho do urny. V Praze a statutárních městech se vkládá do jedné úřední obálky jak lístek do městského zastupitelstva, tak do městské části. Naopak hlas neplatí, neoznačíte-li na lístku ani jednu stranu, ani žádného kandidáta, lístek není v obálce, nebo je přetrhnutý. V jedné obálce nesmí být víc lístků do téhož zastupitelstva.

6. …křížkovat. Právě křížkem označujete stranu, které dáváte svůj hlas. Tento způsob hlasování je nejjednodušší. Můžete ale také označit své favority napříč stranami, nebo svůj výběr kombinovat. Vždy platí, že můžete zakřížkovat tolik osobností, kolik je členů zastupitelstva.

7. …že vybraný kandidát se do zastupitelstva dostane jen tehdy, když strana, za níž kandiduje, překročí pětiprocentní hranici a konkrétní kandidát získá alespoň o 10 procent hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta.

8. …na to, že když tuto hranici váš oblíbenec na nevolitelném místě nepřekročí, podporujete pořadí navržené stranou – pokud taková strana získá jen jedno křeslo (a žádný kandidát nesplní desetiprocentní podmínku), bude v zastupitelstvu sedět lídr strany, jehož jméno třeba nikdo nezakřížkoval.

9. …že pokud volíte například 15členné zastupitelstvo a zaškrtnete svoji favorizovanou stranu a pět osobností z jiných uskupení, získá vaše hlasy prvních 10 kandidátů z vaší oblíbené strany. Dalších pět hlasů odevzdáte konkurenčním stranám, aniž byste měli jistotu, že se vámi vybraní politici do zastupitelstva dostanou. De facto nepřímo pomáháte čelu jejich kandidátek.Jak nepromarnit volby.

10. …že zakřížkujete-li vybranou stranu a zároveň její kandidáty, tyto hlasy se neberou v potaz, platí pořadí, které je na listině.

11. …na trpělivost při čekání na výsledky. Nejdříve budou známy senátní dvojice pro druhé kolo, pak složení zastupitelstev menších obcí. Nejdéle potrvá sčítání hlasů v Praze, kam kandiduje 31 uskupení. Očekává se, že složení pražského magistrátu bude známo až v neděli ráno.

12. …při volbách do městských zastupitelstev myslet i na to, koho byste chtěli vidět v čele radnice. Mezi kandidáty někde panují tak velké animozity, že ani vysoký zisk ve volbách nemusí vítězné straně zaručit zisk postu starosty či primátora. Mohou se totiž proti ní spojit představitelé ostatních subjektů. Například v Praze se jako nepravděpodobná jeví koalice TOP 09 a ANO, ačkoliv tyto dva subjekty mohou volby vyhrát.

---------------

Volby

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VOLEB NAJDETE V PONDĚLNÍM VYDÁNÍ TEPLICKÉHO DENÍKU VČETNĚ OHLASŮ, KOMENTÁŘŮ A REAKCÍ VÍTĚZŮ I PORAŽENÝCH!

Autor: Redakce

10.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Orangutan Ňuňák.
VÍME PRVNÍ
15

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

100 milionů minus. V Bílině schválili rozpočet na příští rok

Bílina - Plánovaný stomilionový schodek mezi příjmy a výdaji bílinská radnice pokryje finanční rezervou z minulých let.

Zebry na Masarykově třídě v Teplicích mají nové nasvícení

Teplice - Jet Masarykovou ulicí v části Trnovan bylo pro řidiče vždycky za trest. Nekonečné šňůry aut se od Červeného kostela až na „kruhák“ na křižovatce Přítkovská Modlanská ve špičce pohybovaly jen pozvolna. A mezi nimi netrpěliví chodci přebíhající z jedné strany ulice na druhou.

Kluby ze severu zvolení Martina Malíka za šéfa asociace shodně kvitují

Severní Čechy – Martin Malík byl zvolen předsedou fotbalové asociace, kluby ze severu Čech výsledek valné hromady vesměs kvitují.

AKTUALIZOVÁNO

Teplicko zpívalo koledy. Zapojily se sbory, konzervatoř i děti ve školkách

Teplicko  - Středeční podvečer patřil v celé republice koledám. Zpívalo se na 746 místech . I Teplicko se už posedmé  zapojilo do projektu Deníku Česko zpívá koledy. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT