Partnery v příští vládě na radnici v Krupce budou na základě uzavřené koaliční dohody ČSSD, sdružení Krupka naše město, ODS a SPD. Celkem budou mít 12 z 21 zastupitelů. Starostou zůstane Zdeněk Matouš z vítězné ČSSD. Otázkou je post místostarosty. Kdo jím bude, nechtějí účastníci koalice prozradit do ustavujícího zasedání, které bude příští středu.

„Domluvili jsme se, že se to veřejnost oficiálně dozví až přímo na našem prvním zasedání, které bude poslední den v říjnu, abychom mohli od listopadu pracovat,“ konstatoval Zdeněk Matouš z ČSSD, která s 23 procenty hlasů vyhrála volby a v zastupitelstvu bude mít šest křesel.

Druhé skončilo sdružení Krupka naše město, které s 16 procenty získalo čtyři křesla. Dá se tedy předpokládat, že druhý nejvyšší post na krupské radnici bude po boku Matouše zastávat některý ze členů tohoto uskupení. Spolupracující SPD a ODS mají v 21členném zastupitelstvu po jednom křesle.

ODS nebo Václav Krása? Zda skutečně půjde o ODS jako stranu, to je po středě 24. října diskutabilní. Spíše to vypadá, že půjde o spolupráci se zastupitelem Václavem Krásou, jako osobou, která ještě ve volbách vystupovala za ODS. ODS jako strana v Krupce se totiž ve svém prohlášení ze středy 24. října, uveřejněném na svých stránkách a na facebooku od něj distancuje. "Koaliční dohodu podepsal Václav Krása sám za sebe. Strana ODS v Krupce s ČSSD o koalici a povolební spolupráci nejednala, ani s SPD a sdružením Krupka naše město," píše v prohlášení jako reakci na informaci o složené kolalici místopředseda ODS v Krupce Jan Bokoč ml. Podle něj dokonce už Václav Krása, který měl jednat individuálně, požádal o vystoupení z ODS. (Redakci se to ve středu nepodařilo ověřit.) Z prohlášení také vyplývá, že se ODS v Krupce na svém sněmu 17. října mělo domluvit, že přímo odmítnou koalici s ČSSD v Krupce. Vývoj budeme dále sledovat.

V opozici podobně jako v předchozím období zůstane se třemi hlasy v zastupitelstvu Zdravá Krupka v čele s Miloslavou Bačovou. Po vyjednávacích manévrech v Krupcce uvedla: "Protože v demokracii rozhoduje většina, měla Zdravá Krupka zájem vyjednávat se všemi stranami, kromě ČSSD. S mnoha se jednání vydařila (ANO 2011, MPV a KSČM), někteří dohodu odmítli (ODS a SPD). Zástupci sdružení “Krupka naše město” uměle termín společného jednání odkládali, až mezitím podepsali koaliční dohodu s ČSSD a se dvěma dalšími zastupiteli (po jednom z ODS a SPD)," komentuje na stránkách Zdravé Krupky Miloslava Bačová.

Na změnu na radnici apelovalo před volbami ANO. „Současný pohled a práci vedení města je potřeba změnit,“ avizoval lídr strany Rudolf Klaška. Přestože ANO skončilo v Krupce na třetím místě, v koalici nebude. Není tam ani KSČM s jedním hlasem v zastupitelstvu, ani sdružení Město pro vás se dvěma zastupiteli.

Podle mluvčího radnice Milana Křivohlavého k výrazné změně v čele města nakonec nedochází. „Voliči dali opět důvěru především lidem, kteří se již dvě předchozí volební období osvědčili,“ konstatoval po uzavření koaliční dohody. Vedení města sestavovala vítězná ČSSD. Její lídr Zdeněk Matouš uvedl, že to nebylo jednoduché vyjednávání. „Stálo to hodně času stanovit si nějaké společné priority a domluvit spolupráci. Věřím, že nám to bude fungovat,“ poznamenal staronový starosta.

První zasedání zastupitelstva města bude 31. října od 17 hodin ve výstavní síni v budově Základní umělecké školy Stanislava Šebka na Mariánském náměstí. Na něm všichni noví zastupitelé nejprve složí svůj slib, posléze proběhne volba starosty, místostarosty a dalších čelních funkcionářů města.

Minulé období v Krupce
Starostou byl Zdeněk Matouš (ČSSD obhájil), místostarostou Jaroslav Dubský (KSČM, nedostal se, kandidoval za Sdružení strany SPOZ a NK). Koalici tvořilo ČSSD, KSČM a Krupka naše město.