„Nedá se říci, že by se zájem ovolně prodejné léky zvýšil. Spíš na ně lidé přesunuli svůj zájem. Už si zvykli, že si je koupí a nechodí pro každý paralen nebo kapky proti kašli klékaři, jak to dřív bývalo běžné. Takže minimálně tento cíl reformy zdravotnictví se naplnil, neboť už není tolik zatížen systém veřejného pojištění, ve kterém by měly zbýt peníze na dražší léky,“ vysvětluje Leona Štěpková zlékárny Medea vHostomicích.

Vychází zvlastní zkušenosti zprvních dvou měsíců roku 2008, když tvrdí, že se spousta lidí chodí ptát na ceny léků a dožaduje se informací, které léky a vjaké výši hradí pojišťovna.

Marii Polívkové zDuchcova doporučil ortopéd počátkem ledna lioton gel. „Udělala jsem to, na co jsem byla zvyklá a zašla jsem si ke svému praktickému lékaři pro recept. Zaplatila jsem 30korun za vyšetření a dalších 30korun ještě potom vlékárně. Azjistila jsem, že kdybych si ten lioton koupila rovnou, vyšel by mě podstatně levněji,“ vzpomněla paní Marie. Což by se jí vMedee zřejmě nestalo. Jak dodává magistra Štěpková: „Ikdyž přijde pacient sreceptem na lék, který pojišťovna hradí jen maličko a on by to ispoplatkem měl dražší, nabídneme mu, že si ho celý může koupit.“ Teprve podobné zkušenosti pacienty postupně donutí, aby se začali zajímat oseznamy volně prodejnýchléků.

Podle Olgy Martynenkové zlékárny Centrum vTeplicích byl vnedávném období zvýšeného výskytu viróz a chřipek největší zájem ovolně prodejné léky na snížení teploty a proti nachlazení, například ocoldrex či paralen. „Úbytek pacientů jsme pozorovali po Novém roce. Bylo hodně znát, že se lidé léky předzásobili a srecepty jich chodilo minimum. Ale vprůběhu února už se to postupně srovnává,“ přiznává Martynenková.

Očekává, že na začátku nového čtvrtletí bude muset řada chronicky nemocných pacientů klékaři znovu. Ten jim na jednu položku receptu může předepsat maximálně 3balení léku. Pokud pacient potřebuje léky na delší dobu, může lékař napsat tak zvaný opakovací recept svyznačeným počtem opakování. Regulační poplatek se platí při každém vyzvednutí.

Vsouvislosti se zaváděním regulačního poplatku vlékárnách se ministerstvo zdravotnictví nechalo slyšet, že rozšíří řadu volně prodejných léků. Ikdyž se tak dosud nestalo, svůj slib podle Štěpkové ministerstvo splnilo. Byl totiž schválen nový zákon olécích. „To ale neznamená, že se část léků vázaných na recept přesype do kategorie volně prodejných. Je to jen odstartování možnosti vzniku mezikategorie léků somezeným výdejem. Tu ještě musí posoudit Státní ústav pro kontrolu léčiv,“ vysvětluje Štěpková. Upozorňuje, že od schválení nového zákona uplynula příliš krátká doba, aby se taková změna mohla udát. „Aby se lék do této kategorie mohl dostat, předchází tomu složitá jednání,“ dodává Štěpková.