Vyplývá to z vyjádření prodejců nemovitostí pro ČTK.

Ústecký realitní agent Pavel Krásenský řekl, že v současné době je zájem o byty asi třetinový než před rokem. Ceny bytů se podle něho ustálily a v nyní nerostou. "Záleží na lokalitě. Jsou lokality, kde jsou ceny vysoké, pak jsou místa, o která lidé zájem nemají," uvedl. Podle něho jde většinou o místa blízko sociálně vyloučených nebo problémových lokalit.

Stagnace trhu s byty se nevyhnula ani Chomutovsku. Banky se podle místního realitního makléře, který v oboru působí už 20 let, bojí půjčovat. "Změnily se i podmínky, jsou nyní víceméně nereálné. Finanční ústavy například požadují, aby klienti pracovali na dobu určitou. Nelze už ani ručit stoprocentní hodnotou domu či bytu, maximum je nyní 80 procent. Lidé tak přestali nemovitosti kupovat, zájem je o pronájmy," uvedl.

Cena bytů přitom neustále klesá. Zatímco před ekonomickou krizí se v Chomutově družstevní byt se třemi pokoji a kuchyní prodával za 450.000 korun, nyní je k mání za 290.000 korun. "Ačkoli se byty prakticky nestaví, je jich dostatek. Zájem o ně je však minimální," doplnil makléř.

S malým zájmem o byty se potýká i developerská společnost Crestyl, která v centru Mostu v rezidenci Odeon nabízí 101 luxusních nových bytů. Jejich cena se pohybuje podle velikosti od 823.000 do pěti milionů korun. "Byty nabízíme přesně rok, volných jich je nyní 48. Dříve jsme je i pronajímali, nyní už jen prodáváme. To je ale problém, lidé upřednostňují právě pronájem. Nabízím proto nyní slevy, za nižší ceny je možné pořídit například byty s horším výhledem," uvedla zástupkyně firmy.

Crestyl postavil i 20 nových luxusních bytů v centru Chomutova, nabízet je začne ještě letos. "Vzhledem k nízkému počtu bytů se v tomto případě neobáváme, že by některé zůstaly volné," dodala.

V Ústí nad Labem 213 nových bytů postavilo město ve třech domech ve čtvrti Bukov v roce 2005. Dlouho mělo problém byty udat, ale v roce 2008 byla už většina bytů obsazená. Před několika lety postavilo malometrážní a startovací byty i město Děčín. Podle mluvčí radnice Romany Silvarové je radnice obsadila formou losování. Jiné nové byty tam nejsou.