Ústí letos vyčlenilo 100.000 korun na rozmístěním padesáti nádob na biologicky rozložitelný komunální odpad v části Severní Terasa. "Nádoby o velikosti 240 litrů budou umístěny na stanovištích tříděného odpadu na sídlišti Severní Terasa, kde obyvatelé odpady třídí nejaktivněji. Tato lokalita byla vybrána s ohledem na největší zájem místních obyvatel o třídění biologického odpadu," uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová.
Svážet se bude bioodpad ze sídliště jednou týdně, a to zatím do konce letošního roku. "První ohlasy jsou pozitivní. Občané si na obvodě žádají i o seznam stanovišť, aby se mohli aktivně zapojit," dodala Macová.
V Děčíně se rozhodli nádoby dát do míst, která jsou nejdále od sběrného dvora. Každý obyvatel města vyprodukoval loni průměrně 312 kilogramů odpadu, dvě třetiny z toho připadají na směsný odpad.
V nádobách na směsný odpad je řada věcí, které lze dále roztřídit a následně opětovně využít. Z bioodpadu lze získat kompost nebo jiné cenné substráty pro zemědělství, zahrádkářství či rekultivace. "V současné době svážíme 1425 nádob na bioodpad. Letos tento počet navýšíme o 594. Další rozšíření nádob na bioodpad plánujeme v roce 2017. Celé město by pak mělo být pokryto v roce 2025," uvedla primátorka města Marie Blažková. Zvýšení počtu hnědých popelnic vyjde radnici na 805.000 korun.
Do částky za svoz odpadu se nákup popelnic na bioodpad nepromítá v Děčíně ani v Teplicích, kde mají obyvatelé tuto službu už řadu let zdarma. "První nádoby byly přistaveny v roce 2005 v lokalitách Šanov I. a Na Valech. K dnešnímu dni je v Teplicích přistaveno celkem 2470 nádob na bioodpad. Pokryta nejsou pouze sídliště, z provedeného průzkumu vyplynulo, že nájemníci o třídění bioodpadu neměli zájem," řekla ČTK vedoucí oddělení životního prostředí teplického magistrátu Dagmar Teuschelová.
V Litoměřicích bylo ke konci června 1051 stanovišť s nádobami na bioodpad. "V současné době dodáváme nádoby na bioodpad dle zájmu jednotlivých občanů po celém území města. Zájem o nádoby na bioodpad a tedy i o třídění bioodpadu neustále roste. V průměru je měsíčně zaevidováno 15 nových žádostí. V roce 2015 bylo vydáno 117 nádob a od začátku tohoto roku získalo nádobu dalších 64 nových zájemců," řekla ČTK mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.
V Mostě mají lidé dispozici pouze sezonně pytle na bioodpad. "Klasické hnědé popelnice na bioodpad v Mostě zatím nemáme, ale chystáme je," uvedla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.